Vapaapäivän siirrosta kalenterihämminki Britanniassa

Kalenterien painaja Rose Calenders kehitti Voiton päivää juhlistavan tarrasarjan, jota voi käyttää mm. kalentereissa. Kuva: Rose Calenders.

Miljoonat britit ovat ehtineet hankkia vuoden 2020 kalenterin, jossa toukokuun Bank Holiday -vapaapäivä on väärässä kohtaa. Britannian hallitus siirsi vapaapäivän maanantaista 4.5. perjantaihin 8.5. niin myöhään, että kalenterit oli jo ehditty painaa.

Siirto johtui siitä, että hallitus halusi siirtää päivää juhlistaakseen toisen maailmansodan päättymisen 75-vuotispäivää, joka on 8.5. Päivä tunnetaan Britanniassa voitonpäivänä, VE Day.

The Sun -lehden uutisen mukaan arviolta 30 miljoonaa vuoden 2020 kalenteria ja päiväkirjaa on painettu väärällä päivämäärällä varustettuna. Siirrosta kerrottiin vasta kun suurin osa Britannian 40 miljoonasta kalenterista ja päiväkirjasta oli jo painettu.

Printweek-uutispalvelun mukaan maan kaksi suurinta kalenterien painajaa ovat päättäneet korjata kaikki painossa olevat jo painetut kalenterit vaihtamalla toukokuun sivun niihin. Rose Calenders kehitti lisäksi Voiton päivää juhlistavan tarrasarjan, jota voi käyttää mm. kalentereissa.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!