Tulostuspalveluihin ennustetaan vahvaa kasvua

Ulkoistetut eli hallinnoidut tulostuspalvelut ovat vahvassa kasvussa maailmalla. Tuoreen tutkimuksen mukaan näiden markkinoiden ennustetaan kasvavan vuosittain keskimäärin 10,1 % ajanjaksolla 2014–2019.

Tulostuspalveluiden avulla hoidetaan tehokkaasti yritysten ja yhteisöjen tulostamisen ja visuaalisen viestinnän tarpeita. Tutkimuksen hallinnoitujen tulostuspalvelujen markkinoista (managed print services MPS) on tehnyt ReportsnReports.com. Se kattaa Amerikan mantereen sekä APAC- ja EMEA-alueet. Tutkimuksen mukaan MPS-palvelut ovat tehokas tapa hallita ja optimoida dokumenttien tulostamista sekä siihen liittyviä toimintoja. Palveluja tuotetaan ohjelmistojen ja laitteiden avulla.

Tutkimuksessa ”The Global Managed Print Services Market 2014–2018” käsitellään myös markkinoilla operoivia palvelujen tuottajia. Keskeisiä globaaleja tuottajia ovat Canon, HP, Ricoh ja Xerox. Nämä yritykset luetaan myös alan johtavien yrityksien joukkoon konsulttiyhtiö Gartnerin vuoden 2014 hallinnoitujen tulostus- ja sisältöpalveluiden arvioinnissa ”Magic Quadrant for Managed Print and Content Services Worldwide”. Johtaviin yrityksiin Gartner laskee myös Lexmarkin ja Konica Minoltan.

Kuva: Xeroxin uusi monitoimilaite WorkCentre 3225.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!