Tietokirjojen kysyntä kasvatti kirjamyyntiä

Thomas Eriksonin Idiootit ympärilläni on ollut suosittu teos jo pitkään. Kuva: Atena.

Tietokirjojen hyvä kysyntä on pitänyt kirjamyynnin alkuvuonna myötätuulessa. Tietokirjojen myynti kasvoi tammi-maaliskuussa 2019 suurimmissa kirjakaupoissa ja kirjakauppaketjuissa 10,8 prosenttia edellisen vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna.

Lasten- ja nuortenkirjallisuuden sekä pokkareiden myynti kasvoi toista prosenttia. Kaunokirjojen myynti puolestaan laski 13,5 % prosenttia. Kirjojen kokonaismyynti kasvoi tammi-maaliskuussa vajaan prosentin Kirjakauppaliiton mukaan.

Tietokirjallisuuden myynnissä kärkeä piti maaliskuussa Thomas Eriksonin Idiootit ympärilläni.

– Kirja on pysytellyt myydyimpien kirjojen joukossa jo pitkälle toista vuotta. Tämä on hyvä suoritus tietokirjalta, arvioi Kirjakauppaliiton toimitusjohtaja Laura Karlsson.

Tietokirjoista myös Michelle Obaman Minun tarinani sekä Kari Hotakaisen Kimi myyvät edelleen hyvin. Lasten- ja nuortenkirjojen myydyin teos on tubettaja Miklun Paras kirja ikinä.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!