Pyroll laajentaa Pantonen sertifiointiohjelmaa

X‑Riten Maxim Siniak (vas.) ja Mark Gundlach sekä Sun Chemicalin asiantuntijat tarkastavat kirkkaalle kalvolle tulostettua ensimmäistä testinäytettä mahdollisten fyysisten puutteiden varalta. Kuva: X-Rite.

Pyroll Packages on ensimmäinen fleksopainotalo, jolle on myönnetty Pantone Certified Printer ‑sertifikaatti. Pyroll aikoo laajentaa järjestelmän soveltamista.

Pilottiohjelma suoritettiin Joensuussa, yhdessä yrityksen kymmenestä toimipisteestä. Pyroll suunnittelee jatkavansa järjestelmän soveltamista vuonna 2018 muissa toimipisteissä.

Pantone Certified Printer ‑järjestelmässä tarkastetaan ja analysoidaan painotalon toiminnan jokainen osa-alue preflight-toimenpiteistä ja tiedostojen valmistelusta sekä vedostuksesta aina musteiden formulointiin ja sekoitukseen sekä painosalin prosessinhallintaan. Pyrollin sertifiointi todistaa tiedotteen mukaan, että yritys kykenee toistuvasti saavuttamaan asiakkaiden tiukimmatkin värivaatimukset ammattitaidolla ja kustannustehokkaasti. Pantone Certified Printer Program edellyttää jokavuotista uudelleensertifiointia. Sillä varmistetaan, että laatu säilyy huipputasoisena.

– Tavoitteenamme oli perustaa vaativampi värienhallintajärjestelmä, joka ulottuu silmämääräistä arviointia pidemmälle ja hyödyntää mittalaitteita ja digitaalisia normeja, kertoo Pyroll Packagesin toimitusjohtaja Mikael Svennas.

– Pantone Certified Printer ‑prosessi oli hyvin perinpohjainen, ja opimme sen aikana paljon. Auditoinnin tuloksena saatavien prosessiparannusten lisäksi me voimme myös hyödyntää Pantone-bränditunnettuvuutta, mikä parantaa entisestään uskottavuuttamme alan markkinoilla, Svennas sanoo.

Sertifiointiin osallistuivat X‑Rite Solutionsin Architect Mark Gundlach ja International Technical Support and Application Expert Maxim Siniak, sertifioitu Pantone Partner ‑kumppani ja reprotalo Flexolahti Oy ja X‑Rite-jälleenmyyjä KTA Oy.

Pyrollin henkilöstölle tarjottiin koulutusta ja tukea yhdenmukaistettujen toimenpideohjeiden luomisessa. Niiden avulla uusien prosessisuositusten käyttöönotto tapahtuu sujuvasti.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!