Painettua elektroniikkaa tuotetaan Suomessa

Flexbrightin vetäjät Pekka Makkonen (vas.) ja Atte Varsta käsissään taipuisa ja kevyt ledivalokalvo: Kuva: Flexbright

Maailman ensimmäinen automatisoitu ledikalvojen valmistus alkaa Suomessa VTT:n mukaan. Innovatiivisia valaisuratkaisuja tuottavan Flexbrightin uusi tuotantolinja on käynnistynyt Haukiputaalla.

Tuotantolinja mahdollistaa ainoana maailmassa ohuiden ja taipuisien ledikalvojen valmistuksen rullalta rullalle -prosessilla. Yrityksen ainutlaatuinen ledikalvoteknologia perustuu VTT:n kehittämään painettavaan elektroniikkaan.

Flexbrightin teknologiaa on jo käytetty mm. autoteollisuudessa, arkkitehtuurivalaistuksessa ja kuluttajatuotteissa. Suurinta kasvua odotetaan kohteista, joissa Flexbrightin ledikalvot mahdollistavat aivan uudenlaiset ratkaisut. Hyvänä esimerkkinä tästä ovat NSG Pilkingtonin valmistamat linja-autojen ja junien tuulilasit, joissa ledikalvo on laminoitu lasin sisään toimien informaationäyttönä.

Suuren kansainvälisen kiinnostuksen ja lukuisten sovellusmahdollisuuksien myötä Flexbrightin katse on myös tulevaisuuden kasvussa ja seuraavaa tuotantolinjaa suunnitellaan.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!