Jujo Thermal investoi uuteen pakkausmateriaaliin

Shieldplus tuotesarja soveltuu joustopakkausten valmistamiseen. Kuva: Jujo Thermal.

Jujo Thermal investoi noin 5 miljoonaa euroa kierrätettävän ja biohajoavan Shieldplus-pakkausmateriaalin teollisen tuotannon käynnistämiseen Kauttualla. Paperipohjaisella materiaalilla voidaan korvata muovia ja alumiinia.

Investointi kohdistuu laitteiston ja laaduntarkkailun kehittämiseen tuotesarjan tuotannon käynnistämiseksi. Investoinnin määrän arvioidaan olevan noin 5 miljoonaa euroa. Investointiprojektin tavoitteena on valmistua kesäkuussa 2020, jolloin käynnistetään teollinen tuotanto.

Shieldplus tuotesarjan tuotteet ovat tiedotteen mukaan vastuullinen vaihtoehto elintarvikkeiden joustopakkauksiin. Tuotteet on valmistettu paperipohjaisesta materiaalista, jolla on erinomaiset suojaominaisuudet happea, kosteutta sekä tuoksuja vastaan. Täysin kierrätettävä ja biohajoava materiaali koostuu puupohjaisista kuiduista, ja se on päällystetty vesipohjaisella suojapäällysteellä (barrier-päällysteellä). Materiaali tarjoaa vaihtoehdon elintarvikkeiden joustopakkauksien alumiinisille tai muovisille suojakalvoille.

Uusi erikoispaperi perustuu Jujo Thermalin emoyhtiö Nippon Paper Industriesin teknologiainnovaatioon. Jujo Thermalista tulee Nippon Paper Group -konsernissa tuotesarjan valmistuksen Euroopan tukikohta.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!