
Sanoma Media Finlandin mediamyynnistä ja markkinointiratkaisuista vastaavassa B2B-liiketoimintayksikössä sekä B2B Tech & Datassa on tarkoitus siirtyä uuteen toimintamalliin. Tämän takia on käynnistetty muutosneuvottelut, jotka koskevat 140 henkilöä.
Tiedotteen mukaan suunniteltava uusi toimintamalli tähtää digitaalisen kasvun ja kehityksen kiihdyttämiseen. Tavoitteena on myös varmistaa onnistuminen printin ja lineaaristen kanavien transformaatiossa. Suunnitelman pohjana on moderni, ketterä, asiakaskeskeinen, moniosaaviin tiimeihin perustuva toimintamalli.
Neuvottelut koskevat 140 henkilöä. Suunnitelma sisältää 10–15 työtehtävää vähemmän kuin toimintamalliuudistuksen piirissä olevissa organisaatioissa on yhteensä tällä hetkellä. Toiminnan uudelleenjärjestelyt saattavat vaikuttaa 70 työntekijän työsuhteen olennaisiin ehtoihin. Samaan aikaan tiimeihin rekrytoidaan toistakymmentä uutta työntekijää, pääosin teknologiaosaajia digikehityksen ja kasvun vauhdittamiseksi.
Sanoma Media on myös käynnistänyt haun Sanoma Media Trainee -koulutusohjelmaan. Se on kahdeksan kuukauden palkallinen koulutusohjelma, jonka tavoitteena on kasvattaa media-alan tuntevia digiosaajia. Haussa etsitään tulevaisuuden tekijöitä useaan eri rooliin: software developer, AI developer, designer, marketeer, business developer, data scientist ja toimituksellinen AI-suunnittelija. Traineet aloittavat työn huhtikuussa 2025.












