Pakkausmarkkinoiden heikkous rasittaa Stora Ensoa

Kuluttajapakkaukset ovat Stora Enson päämarkkinaa. Näiden markkinoiden heikkous rasittaa yhtiön tulosta sekä Euroopassa että Kiinassa. Kuva: Stora Enso.

Stora Enson tulos on parantunut tammi-syyskuussa, mutta pakkausmarkkinoiden heikkous rajoittaa edelleen kasvua loppuvuonna.  Osavuosikatsauksessa ennakoidaan markkinoiden asteittaisen elpymisen jatkuvan mutta hidastuvan loppuvuonna.

Hidastuminen edelliseen neljännekseen verrattuna johtuu katsauksen mukaan muun muassa kuluttajapakkauskartongin heikosta kysynnästä, aaltopahvin ylikapasiteetista ja rakennusalan heikon tilanteen jatkumisesta. Lisäksi korkeat puukustannukset pienentävät todennäköisesti edelleen katteita. Hidastumisen odotetaan vaikuttavan negatiivisesti viimeisen neljänneksen tulokseen.

Stora Enso ennakoi markkinoiden epävakauden jatkuvan vuoden loppuun saakka, kun inflaatio on korkealla, lakot ovat mahdollisia, vähittäiskaupan kasvu hidasta ja kysyntä ja hinnat vaihtelevat.

Packaging Materials -yksikölle kausiluonteisesti heikomman viimeisen vuosineljänneksen odotetaan tuovan haasteita, kuten heikommasta kysynnästä ja vuotuisista huoltoseisokeista johtuvaa volyymien laskua. Toimialan keskimääräisen hintatason odotetaan olevan alhaisempi viimeisellä vuosineljänneksellä, huolimatta sekä kuluttajapakkauskartongin että aaltopahvin pintakartongin hinnankorotuksista. Tämä johtuu tuotevalikoiman sopeuttamisesta, jossa halvempaa aaltopahvin pintakartonkia on enemmän kuin kalliimpia kuluttajapakkauskartonkituotteita.

Kartongin, kraftlainerin ja testlainerin kysynnän odotetaan laskevan hieman kausiluonteisesti, kun taas paperin kysynnän ennustetaan kasvavan edelliseen neljännekseen verrattuna suotuisten kausivaikutusten vuoksi.

Packaging Solutions -yksikön markkinoiden kysyntä on edelleen vaikeasti ennustettavaa ja epävakaata, mihin vaikuttavat viikoittaiset vaihtelut ja laajamittainen ylikapasiteetti. Länsi-Euroopassa volyymit todennäköisesti laskevat edelliseen neljännekseen verrattuna kausivaikutusten vuoksi. Perinteisten huippukausien, kuten Black Week -tarjousviikon ja joulun, ei odoteta parantavan tilannetta merkittävästi.

Pakkauskartongin tuotanto kasvaa

Stora Enson liikevaihto oli 6 727 milj. euroa tammi-syyskuussa (7 222 vuonna 2023). Oikaistu liiketulos oli 478 (292) milj. euroa. Tulos kasvoi vahvasti kolmannella neljänneksellä, mikä johtuu toimitusjohtaja Hans Sohlströmin mukaan hintojen noususta ja volyymien kasvusta erityisesti Packaging Materials -divisioonassa.

Stora Enso päätti lokakuussa lopettaa Kiinan Beihain pakkauskartongin tuotantolaitoksen ja metsäntoimintojensa myyntiprosessin. Stora Enso katsoo, että omaisuuden arvo omassa käytössä ylittää saavutettavissa olevat myyntitulot, ja on siksi päättänyt säilyttää nämä toiminnot konsernissa.

Investointi Oulun tehtaan kuluttajapakkauskartonkilinjaan etenee aikataulun mukaisesti. Tuotannon odotetaan käynnistyvän vuoden 2025 toisella neljänneksellä, ja täysi kapasiteetti saavutetaan arvion mukaan vuonna 2027.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!