Nimityksiä: Auraprint, AD-museo

Auraprintin myyntijohtajaksi on nimitetty Arto Kipinä. Kuva: Auraprint.

AURAPRINT

Auraprintin myyntijohtajaksi on nimitetty Arto Kipinä. Hän on koulutukseltaan maa- ja metsätieteiden maisteri Helsingin yliopistosta. Kipinä on aiemmin toiminut paperiteollisuuden kansainvälisissä myyntitehtävissä mm. Ahlstromissä ja Delfortissa.

Kipinällä on laaja ja monipuolinen kokemus myynnin johtotehtävistä useissa tunnetuissa metsäteollisuusyrityksissä.

ARKKITEHTUURI- JA DESIGNMUSEO

Pilvi Kalhama on valittu Arkkitehtuuri- ja designmuseon johtajaksi. Kalhamasta tulee vuonna 2030 avautuvan uuden arkkitehtuuri- ja designmuseon ensimmäinen johtaja.

Kalhama aloittaa Arkkitehtuuri- ja designmuseon johtajana sekä museotoimintaa ylläpitävän AD-museo Oy:n toimitusjohtajana elokuussa 2025. Kalhama siirtyy tehtävään EMMA – Espoon modernin taiteen museosta, jossa hän on toiminut johtajana vuodesta 2012.

Arkkitehtuuri- ja designmuseon siirtymäkauden johtajana toimiva Maija Tanninen-Mattila jatkaa työssään suunnitellusti elokuuhun 2025.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

16.09.2026

-

19.09.2026

Barcelona

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!