Varma syksyn merkki: Demopäivät

Syksyn näyttävin graafisen alan tapahtuma, Demopäivät, järjestetään 10.–11. syyskuuta pääkaupunkiseudulla – Helsingissä, Vantaalla ja Tuusulassa. Mitä yritykset tänä vuonna esittelevät? 

Demopäivillä asiakkaat voivat saada uusia ideoita niin materiaalien, tarvikkeiden kuin laitteidenkin osalta. Kuvissa edellisten vuosien tuotteita.

Demopäivien avoimien ovien konsepti on vakiinnuttanut asemansa alan ammattilaisten kalentereissa jo toista vuosikymmentä, ja tänä vuonna mukana on seitsemän yritystä: Antalis, Canon, Docus, KTA Yhtiöt, Sesoma, Signcom ja Spandex. Tapahtuma on järjestyksessään jo 12.

Canon avaa Demopäivillä ovet vastikään valmistuneeseen showroomiinsa Helsingin Huopalahden pääkonttorissaan. Uuden tilan tarkoituksena on tarjota vierailijoille kokonaisvaltainen kuva Canonin ratkaisuista aina laitteista materiaaleihin ja ohjelmistoihin asti. Demopäivien kävijöillä on ensimmäistä kertaa mahdollisuus kokea tämä ympäristö käytännössä.

Kävijät voivat nähdä toiminnassa imagePRESS V900:n ja sarjan tehokkaimman mallin, imagePRESS V1350:n. Suurkuvatulostuksessa pääroolia näyttelee Colorado M5W. Tekniselle suurkuvasektorille suunnatut ColorWAVE T -sarja sekä imagePROGRAF TZ-32000 MFP tarjoavat nopeutta CAD- ja suunnitteluympäristöihin. Valokuvien ja taidepainatusten tekijöille esillä on imagePROGRAF PRO-4600, joka yhdistää värintoiston tarkkuuden ja suuren formaatin mahdollisuudet. Samalla Canon esittelee kattavan valikoiman tulostus- ja painomateriaaleja.

Docus esittelee Vantaan Tammiston tiloissaan laajaa tarjontaansa digitaaliseen tuotantoon niin arkki-, suurkuva- kuin viimeistelyratkaisujen osalta. Esillä on mm. Ricohin suositut Pro C9500 ja C7500 -arkkidigipainokoneet, Pro TF6251 -tasotulostin ja tekstiili- ja paitatulostin Ricoh Ri 4000. Myös Epsonin suurkuvatulostimet ovat hyvin esillä, mm. SureColor S9100. Viimeistelyn osalta esitellään mm. Duplon laitteita sekä Multicamin jyrsin-leikkuria ja iEchon tasoleikkuria. Esillä on myös mielenkiintoisia vaihtokoneita mm. Ricohilta ja Epsonilta. Lisäksi Docus tarjoilee kävijöille lounasta Ravintola Tammistossa molempina demopäivinä.

Docus esittelee Demopäivillä muun muassa Epsonin suurkuvatulostimia.

Signcomin Demopäivillä kävijä pääsee tutustumaan suurkuvatuotannon uutuuksiin ja hyödyntämään erikoistarjouksia, joita yhtiö on luvannut. Paikan päällä voi seurata teippausnäytöstä CYS-värillisillä PPF-kalvoilla, osallistua arvontaan sekä tutustua ensi kertaa esiteltävään UJV300DTF -UV-DTF-tulostimeen. Materiaaleista esillä on Orafol-yliteippauskalvot, Digimura-tapetit ja Digiflör, joka on tulostettava matto messuille ja tilaratkaisuihin. Lisäksi esillä on IEASY-materiaaliuutuudet, Kavalanin PVC-vapaat materiaalit sekä Solar Screenin kalvot sisustukseen. Demokoneina on mm. kuusi erilaista Mimakin suurkuvatulostinta ja Brotherin DTG-tulostin.

KTA-Yhtiöt nostaa keskiöön edustamansa Platinum-suurkuvatulostinsarjan. Tuusulan KTA Worldissa vierailijat voivat tutustua sarjan kolmeen eri kokoonpanoon, jotka palvelevat erikokoisia tuotantoja. Uusi Platinum Signature -hybriditulostin on suunnattu suurille volyymeille ja maksimituottavuuteen, kun taas Platinum-sarja tarjoaa joustavan ratkaisun, jossa laitekokoonpano, tulostuspäät ja värit voidaan valita tarkasti tarpeiden mukaan. Pienemmille toimijoille suunnattu X-Line on kompakti ja monipuolinen vaihtoehto, jossa on mahdollisuus käyttää myös lakkaa ja valkoista väriä.

Platinumin ohella KTA esittelee Kongsbergin leikkureita, joista uutuutena mm. POS-tuotantoon suunnattu Kongsberg Entro. Kävijät pääsevät tutustumaan myös uuteen iPC3-käyttöliittymään, joka helpottaa Kongsbergin laitteiden hallintaa. Ohjelmisto- ja materiaalipuolelta esillä on Calderan uusin RIP-versio sekä Tepeden monipuoliset suurkuvatulostusmateriaalit.

Spandexilla Tuusulassa on laaja kattaus suurkuvatuotannon materiaaleja ja laite-esittelyjä sekä maittavat taco-tarjoilut. Laitedemoissa asiakkaat pääsevät tutustumaan mm. HP:n tämän kevään tulostinuutuuksiin: HP Latex R530 -hybriditulostimeen ja HP Latex 730 W -suurkuvatulostimeen sekä Rolandin leikkaaviin tulostimiin. Teippauspisteessä Spandex esittelee 3M:n innovaation, 3M Protection Wrap Films, eli värilliset PWF-yliteippauskalvot PPF-maalinsuojakalvojen lisäominaisuuksilla. Esillä on myös laaja valikoima sisustustarroja ja lasinsomistuskalvoja sisätilojen uudistuksiin sekä paljon, paljon muuta. Spandexin henkilökunnan lisäksi paikalla on HP:n, 3M:n, Rollsrollerin sekä Berger Textilesin edustajia.

Sesoman tiloissa Vantaalla on tarjolla monipuolinen valikoima suurkuvatulostuksen ja tekstiilipainatuksen ratkaisuja sekä telineratkaisuja ja materiaaleja. Laitedemoissa on mukana mm. tekstiilitulostin DGI Poseidon II, uusi vesipohjainen Mutoh Hydraton 1642 -suurkuvatulostin, Canon imagePROGRAF PRO-4600, Polyprint Filmjet DTF, Summan leikkuri S3D160, Kala Mistral 1650 ja Gravotech LS100IQ. Esillä on myös uusimmat Mactac-, LLumar- ja Poli-Tape -materiaalit sekä Expolinc-telineet.

Antaliksen Demopäivillä on tavattavissa uusia henkilöitä, kuten Visual Com & Papers -liiketoiminnan johtaja Lassi Suoranta. Antaliksella uudistuu myös Visual Com -huolto-organisaatio, josta kuulet lisää Demopäivillä. Tuotteiden osalta Antaliksen HP Latex -valikoima kasvaa pian isoihin hybridi- ja rullatulostimiin. Tulostimista on esillä HP Latex 630W, Epson SC-S9100 ja Epson SC-S80600L. Paikan päällä voi tutustua myös erilaisiin suurkuvamateriaaleihin kuten Arlon, Avery, B-Flex, Coala, Contra Vision ja Vaimee.

Katso lisätiedot: demopaivat.fi

Jaa kaverille

Lataa Lisää
22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!