Konica Minoltalta 80-sivuinen uutuus Ipexissa

Konica Minolta julkistaa lippulaivansa, bizhub PRESS C8000 –värituotantolaitteen IPEX-messuilla. Nyt esiteltävä C8000 on Konica Minoltan seuraavan polven digitaalinen järjestelmä. Väritarkkuus ja värien hallinta, kehittynyt materiaalien käsittely sekä vakuuttava suorituskyky ovat ominaisuuksia, joilla bizhub-uutuus vahvistaa Konica Minoltan digitaalista värituotantomallistoa.

– Mielestämme bizhub PRESS C8000 tekee läpimurron verrattaessa laitteen digipainojälkeä offset-laatuun, sanoo Olaf Lorenz, Konica Minolta Business Solutions Europe -yhtiön markkinointijohtaja. – Tämä bizhub-malli avaa täysin uuden aikakauden graafisessa tuotannossa ja laitteen taidot tekevät ehdottoman vaikutuksen niin graafisen viestinnän suunnittelijoihin ja toteuttajiin kuin painatuspalvelujen tarjoajiinkin, jatkaa Lorenz.

Konica Minoltan uuden PRESS-brändin ja bizhub PRESS C8000:n julkistaminen vahvistavat Konica Minoltan asemaa digitaalisessa painatuksessa, jossa tuotantosarjat ovat sekä pitkiä että lyhyitä. PRESS-brändi liitetään tuotteisiin, jotka on suunniteltu täyttämään kaupallisen offsetpainatuksen ja digitaalisen suurtuotantotulostuksen tiukimmatkin vaatimukset. PRESS-brändissa korostuvat kuvalaatu, kestävyys, joustavuus ja volyymituotantovalmiudet, ja bizhub PRESS C8000 on uuden tuotesarjan ensimmäinen laite.

Eurooppalainen yleisö pääsee tutustumaan bizhub PRESS C8000:een IPEX-messuilla, jotka järjestetään 18.–25.5. Birminghamissa Englannissa. Laitteen tarkkuus on 1200 x 1200 dpi. Uudella Simitri HD+ -väriaineella on keskeinen osuus loistavien kuvien luomisessa. Aito 8-säteinen laseryksikkö auttaa tuottamaan painotuotteita, jotka ovat rinnastettavissa offset-laatuun.

Uusi PRESS-luokan laite on nopea (80 sivua/min) ja painatusmateriaalien valikoimaltaan laaja (max .350 g/m²). Monipuolisuus ei rajoitu sivujen tulostamiseen, sillä bizhub PRESS C8000:een voidaan liittää useita inline-viimeistelijöitä, jotka nostavat suorituskykyä ja -kapasiteettia sekä tuovat merkittävää lisäarvoa.

– Olemme ylpeitä voidessamme tarjota asiakkaille bizhub PRESS C8000:n kaltaisia, kehittyneitä tulostusjärjestelmiä. Odotamme innolla Birminghamin toukokuisia IPEX- messuja, jossa pääsemme esittelemään uuden PRESS-huippumallimme asiakkaillemme,” sanoo Jarno Ahonen, Konica Minolta Business Solutions Finland Oy:n markkinointijohtaja.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

07.05.2026

-

13.05.2026

Düsseldorf, Saksa

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!