
Labelexpo Europe järjestetään 16.–19. syyskuuta Barcelonan Fira Gran Via -messukeskuksessa. Brysselistä muuttanut tapahtuma on ennakkotietojen mukaan keräämässä yli 35 000 kävijää ja yli 600 näytteilleasettajaa 140 maasta. Labelexpo Europe 2025 on mittakaavaltaan ja sisällöltään historian suurin etiketti- ja pakkauspainamisen tapahtuma.
Messujen teemana on ”Festival of Innovation”, ja ohjelma painottuu innovaatioden demonstraatioihin, kestävien ratkaisujen esittelyyn ja alan osaamisen syventämiseen. Barcelonan messukeskus, Fira Gran Via, tuo näyttelyn entistä laajempaan ympäristöön, ja mukana ovat kaikki alan suurimmat toimijat. Uutuutena messuilla nähdään myös taivekartonki- eli folding carton -teknologioita, jotka laajentavat tarjontaa perinteisten etikettien ulkopuolelle ja tuovat etikettialan yhä lähemmäs pakkausalan kokonaisuutta. Kestävyys, automaatio ja taivekartonkipakkausten mukaantulo määrittelevät messujen tulevaisuuteen suuntautuvan hengen.
Suurimmat näytteilleasettajat
Messujen pohjakartasta on helppo nähdä, että alan suurimmat yritykset todella panostavat Labelexpo-messuille. HP on Labelexpon suurin näytteilleasettaja kahdella osastollaan, jotka kattavat yhteensä noin 760 neliömetriä. Seuraavina tulevat Xeikon / Flint Group ja Durst, joiden osastot ovat molemmat yli 500 neliömetriä.
Lähes samankokoisilla, lähes 500 neliön osastoilla esiintyvät myös Nilpeter, Gallus, Epson, AB Graphic, OMET, Domino ja Lombardi. Näiden rinnalla isot materiaalivalmistajat kuten Avery Dennison, UPM Raflatac ja Fedrigoni tuovat vahvaa näkyvyyttä erityisesti kestävien ratkaisujen osalta.
Suomalaisia näytteilleasettajia messuilla nähdään kaksi: UPM ja rfid-teknologiaa tarjoava Voyantic.

Mitä uutta messuilla nähdään?
Labelexpo Europe tunnetaan uutuustuotteiden lanseerauksista, eikä tämä vuosi tee poikkeusta. Flint Group esittelee uusia ruokaturvallisia Evolution Series -mustesarjoja ja Xeikonin mustesuihkulaitteita etikettituotantoon. Konica Minolta tuo Barcelonaan uuden AccurioLabel 400 -painokoneen ja laajennetun jälkikäsittelyratkaisujen valikoiman. Domino esittelee N410 LED -etikettipainokoneen sekä hybridimalleja, joissa yhdistyvät digitaalinen ja perinteinen tekniikka.

Alan suurimmat yritykset todella panostavat Labelexpo-messuille.
Sun Chemicalin osastolla korostuvat kestävän kehityksen ratkaisut: UV-LED- ja vesipohjaiset musteet sekä kierrätystä tukevat lakat ja liimat. Screen esittelee Truepress LABEL 350UV SAI S -painokonetta, ja HP Indigo tuo esiin uusimman sukupolven digipainokoneensa (HP Indigo 6K+), jossa tekoäly ja automaatio optimoivat tuotantoa. Epsonilla on esillä messuilla uusimmat innovaatiot kaupalliseen- ja teolliseen etikettituotantoon, mukaan lukien uutuus SurePress L-5034.
Durst tuo Barcelonaan 420 mm leveän KJET-hybridijärjestelmän, joka yhdistää LED-UV inkjet-painokoneen, neljä fleksoyksikköä ja kaksi inline-jälkikäsittelymoduulia. Kokonaisuus mahdollistaa hybridituotannon, jossa yhdistyy digitaalinen ja perinteinen paino. Lisäksi Durstilla on esillä myös kompakti ja skaalautuva Tau RSC LED -digitaalinen etikettipainokone, joka käyttää uutta Tau RSC LED -mustetta.

Katse tulevaisuuteen
Labelexpo Europe 2025 näyttää, kuinka etiketti- ja pakkauspainaminen kehittyy kohti kiertotaloutta, älykkäämpää automaatiota ja monitekniikkaympäristöä. Barcelonassa nähdään paitsi alan uusimmat laitteet ja materiaalit, myös suunnan sille, miltä varsinkin etikettipainamisen seuraava vuosikymmen näyttää.







