
Adobe on ilmoittanut, että Pantonen värikirjastot eivät tulee jatkossa enää sisältymään Adobe Creative Cloud -palvelun ja sen ohjelmistojen perusvalikoimaan. Näin tulee tapahtumaan ensi maaliskuun ohjelmistopäivityksistä lähtien.
Adobe kertoo valmistelevansa toista ratkaisua värikirjastojen saatavuuteen. Joka tapauksessa asiakkaat voivat hankkia värit Creative Cloudiin Pantone Connect -sovelluksena X-Riteltä. Sovellus löytyy myös Adobe Extension -sovelluskaupasta.
Pantonen mukaan Adobe Creative Cloudin Pantone-värikirjasto ei ole sisältänyt kaikkia värejä, ja siinä on ollut epätarkkaa tietoa. Täydellinen Pantone-kirjasto 15 000 värillä sisältyy Pantone Connect -sovellukseen, jonka voi selaimen lisäksi saada myö Apple ja Adroid-älypuhelimiin.
Pantonen omistaa Danaher-konserni, johon kuuluvat myös Esko, X-Rite, Videojet ja Linx.






