Spandex on myynyt Suomen ensimmäisen HP Latex R530 -suurkuvatulostimen T&S-Mainokselle. Pohjois-Satakunnan Karviassa toimiva T&S-Mainos tuottaa ja asentaa suurkuvatulosteita, tekstiilipainatuksia, messumateriaaleja ja sisustustuotteita yrityksille sekä kuluttajille. Investointi HP Latex R530 -hybriditulostimeen avaa yritykselle merkittävästi laajemmat markkinat, sillä yhdellä laitteella voidaan nyt tulostaa sekä rulla- että levymateriaaleille.
Uusi HP Latex R530 mahdollistaa T&S-Mainokselle laajemman ja nopeamman palvelutarjonnan kuin aiemmin. Yritys voi nyt kasvattaa valtatiemainosten tuotantoa ja tarjota laadukkaampia ja ympäristöystävällisempiä tulosteita muun muassa sisustus- ja akustiikkaratkaisuihin.
Yrityksen aikaisempi UV-hybriditulostin aiheutti ikäviä hajuongelmia erityisesti huokoisille sisustusmateriaaleille tulostettaessa, mikä johti pitkiin kuivumisaikoihin, eikä tuotteita voinut käyttää hajuherkissä tiloissa, kuten sairaaloissa ja päiväkodeissa.
– HP Latex R530:n vesipohjaiset ja myrkyttömät HP Latex -värit poistavat nämä ongelmat kokonaan. Tulosteet ovat hajuttomia ja niitä voidaan käyttää turvallisesti kaikissa tiloissa. Lisäksi ne voidaan toimittaa ja asentaa saman tien, sanoo T&S-Mainoksen toimitusjohtaja Arto Lähdekorpi.
HP Latex R530:ssä valkoisen värin vaihto on nopeaa ja yksinkertaista. Valkoinen väri mahdollistaa uudenlaisia sovelluksia erikoismateriaaleille, kuten akustiikkalevyille. Yhteistyö paikallisen akustiikkalevyjä valmistavan Konto Oy:n kanssa onkin tiivistynyt entisestään myös tuotekehityksen osalta.
– Uuden koneen ansiosta pystymme vastaamaan asiakkaidemme nopeisiinkin tilaustarpeisiin, koska tulostetuissa akustiikkalevyissä ei enää ole minkäänlaisia tulostinmusteen hajuja, eikä meidän enää tarvitse otsonoida levyjä muutamia päiviä. Lisäksi kuvan laatu ja värien kirkkaus ovat parantuneet merkittävästi, ja valkoisen värin tulostus on iso etu erityisesti mustavalkoisissa kuvissa, joita meiltä tilataan paljon, Konton toimitusjohtaja Sami Laitila sanoo.






