Saksalaisyrittäjä säästi kolmanneksen mustetta yksinkertaisella keinolla

Markus Jürgensen seuraa, että laatu säilyy musteensäästöstä huolimatta.


Print and More -yrityksen omistaja Markus Jürgensen otti käyttöön Mimakin musteensäästötoiminnon ja vähensi kulujaan.

Muste on useimmissa painotaloissa merkittävä ja jatkuva kulu. Siksi kaikki keinot, jotka vähentävät musteen käyttöä mutta säilyttävät visuaalisen laadun kiinnostaa monia käyttäjiä.

Tietyissä Mimakin tulostinmalleissa Ink Saving -toiminto säätää väriprofiileja ja mustetiheyksiä automaattisesti. Käyttäjä voi valita viidestä eri säästötasosta:

  • Taso 1: noin 10 % musteensäästö
  • Taso 5: jopa noin 50 % musteensäästö

Tarkka säästö riippuu käyttökohteesta ja halutusta tulostuslaadusta.

Saksalaisen Print and More -yrityksen omistaja Markus Jürgensen hyödyntää ominaisuutta yrityksensä Mimaki CJV200-130 -tulostimessa parantaakseen tuotannon tehokkuutta.

— Hyödynnämme musteensäästötoimintoa paljon, yleensä tasolla 3. Noin 30 prosentin säästö toimii meille erittäin hyvin ilman kompromisseja laadussa, Jürgensen kertoo Mimakin tiedotteessa.

Virtaviivaistettu työnkulku

Ink Saving -työkalu on suunniteltu integroitumaan suoraan RasterLink7-ohjelmistoon (Mimakin RIP-ohjelmisto). Käyttäjä voi valita musteensäästötason työn vaatimusten mukaan, minkä jälkeen asetus voidaan ottaa käyttöön ilman lisävaiheita tai tuotantoprosessin uudelleenmäärittelyä.

Taloudellisten etujen lisäksi pienempi musteenkulutus tukee ympäristövastuullisempaa painamista. Mustekasetteja kuluu vähemmän, materiaalijätettä ei tule niin paljon ja tuotantoon liittyvät päästöt pienenevät.

 

Jaa kaverille

Lataa Lisää
11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!