Rolandilta uusi nopea ekoliuotintulostin

TrueVIS XP-640 -tulostin on uusin lisä Roland DG:n lippulaivatuotteiden sarjaan. Kuva: Roland DG.

Roland DG on lanseerannut uuden ekoliuotintulostimen, joka tarjoaa tiedotteen mukaan erittäin hyvän kuvan laadun ja tuottavuuden. TrueVIS XP-640 -tulostin on uusin lisä yhtiön lippulaivatuotteiden sarjaan.

Tässä suurkuvatulostimessa on kehitetty datan käsittelytekniikka ja siinä on uudet kaksoiskirjoituspäät. Ne tulostavat entistä pienempiä väripisaroita suuremmalla tiheydellä ja nopeudella. Tämä yhdistelmä maksimoi suorituskyvyn samalla kun saavutetaan erittäin korkea kuvanlaatu.

Laitteessa käytetään uutta liuotinvärisarjaa, joka sisältää CMYK-värien lisäksi kirkkaan punaisen, oranssin ja vihreän. Nämä ovat kriittisimmät värit suurkuvatulostuksessa. Laajentuneen väriavaruuden avulla voidaan tuottaa tarkasti yritysten brändivärit. Värikustannuksia on saatu vähennettyä mm. kehittyneellä profiloinnilla.

Tulostimessa on myös kehitetty materiaalin käsittelyn automatiikkaa sekä komponenttien vaihtoa.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!