Mutohilta uusia esinetulostimia

Mutohin XpertJet-461UF on kompakti tasotulostin. Kuva: Mutoh

Suoraan esineisiin tulostaminen lisääntyy, ja laitevalmistajat tuovat markkinoille uusia esinetulostimia. Mutoh Europe laajentaa niiden valikoimaansa kahdella uudella tulostimella. Nämä kompaktit UV LED -tasotulostimet voivat tulostaa monenlaisille materiaaleille, jotka ovat korkeintaan 15 senttimetriä paksuja.

Uudet tulostimet ovat mallia XpertJet-461UF ja XpertJet -661UF. Molemmissa tulostimissa voidaan käyttää joko CMYK-värejä tai yhdistelmää CMYK+valkoinen+lakka. Tulostaminen tummille pinnoille on mahdollista valkoista väriä käyttämällä.

Tulostimilla saadaan erikoislakoilla aikaan myös erikoistehosteita, kuten spottilakkausta ja kohoavia struktuureja.

Mutohin tiedotteen mukaan tulostimilla voidaan mm. koristella puhelimien kansia, tuottaa lahjatuotteita ja pieniä opasteita sekä pakkausnäytteitä.

Mutoh Europe on myös lanseerannut uuden RIP-ohjelmiston UV LED -esinetulostimilleen. Ohjelmisto on kehitetty yhteistyössä CADlink Technology -yrityksen kanssa. Ohjelmisto on räätälöity Mutoh ValueJet 426UF ja ValueJet 626UF -malleille.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

07.05.2026

-

13.05.2026

Düsseldorf, Saksa

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!