Heidelbergin Speedmaster XL 106 on menestysmalli

Heidelbergin työntekijät iloitsevat kahdentuhannen koneen toimituksesta. Kuva: Heidelberg.

Heidelbergin offsetpainokone Speedmaster XL 106 on osoittautunut todelliseksi menestysmalliksi. Kahdestuhannes XL 106 -painokone on toimitettu Japaniin, Toyama Sugaki -pakkauspainolle.

Uusimmalla, hyvin automaattisesti toimivalla painokoneella voidaan päästä jopa 90 miljoonaan painettuun arkkiin vuodessa.

Konemallin tarina alkoi XL 105 -nimisenä Drupa-messuilla 2004. Sen jälkeen konetta on uudistettu jatkuvasti, ja uusin design lanseerattiin Drupa-messuilla 2016. Koneita on nyt toimitettu 2 000, ja painoyksiköitä on valmistettu jo lähes 15 000.

Heidelbergin mukaan 70 % koneista on toimitettu kaupallisille painajille ja 30 % pakkauspainajille. Kone voidaan toimittaa hyvin monenlaisina kokoonpanoina käyttötarkoituksen mukaan. Koneen formaatti on 70 x 100. Koneen tehokkuus on noussut jatkuvasti ja nyt se toimii saumattomassa Prinect-työnkulkujärjestelmässä uniikilla Push to Stop -periaatteella, jolloin operaattori puuttuu painamiseen vain pysäyttämisvaiheessa.

Toyama Sugaki valmistaa korkealuokkaisia pakkauksia lääke- ja kosmetiikkateollisuudelle. Yrityksellä on jo Speedmaster SX 74-4-P-H -painokone.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!