
Fujifilm Europe laajentaa Revoria SC285S- ja Revoria EC2100S -painokoneidensa erikoisvärivalikoimaa tuomalla niihin kultasävyt. Nämä molemmat keskiluokan laitteet lanseerattiin tammikuussa 2025, jolloin erikoisväreistä olivat tarjolla pinkki, kirkas ja kohopapereille tarkoitettu toner. Valkoinen ja hopea tulivat valikoimaan neljä kuukautta myöhemmin, ja nyt julkaistu kultainen toner kasvattaa kokonaisuuden kuuteen erikoissävyyn.
Fujifilm EMEA:n POD Solutions -yksikön johtaja Mark Lawn kertoo, että 5UPER COLOUR -sarjan lanseerauksessa tavoitteena oli tehdä erikoisväreistä ja viiden värin painamisesta helpommin saavutettavaa aiempaa laajemmalle markkinalle. Laitteiden vahva myynti Euroopassa ensimmäisen vuoden aikana osoittaa hänen mukaansa vision toteutuvan.
Uusi kultasävy avaa käyttäjille huomattavasti lisää luovia vaihtoehtoja, sillä Revoria SC285S- ja EC2100S -laitteilla voidaan nyt painaa näyttäviä kultaefektejä sekä muodostaa uusia värejä yhdistämällä kultaa CMYK-sävyihin. Lawn muistuttaa, että metallisävyillä voidaan luoda erityisen vahvoja visuaalisia tehosteita esimerkiksi pakkauksiin, myymälämateriaaleihin ja käyntikortteihin. Niitä voidaan hyödyntää myös väärentämisen estossa, kuten lippujen turvamerkinnöissä.





