Fujifilm julkistaa tuoteuutuuksia virtuaalitapahtumassa

Fujifilm on toimittanut globaalisti yli 250 Jet Press -painokonetta asiakkaille. Kuvassa on uusi malli Jet Press 750S. Kuva: Fujifilm.

Fujifilm julkistaa useita tuoteuutuuksia virtuaalisessa messutapahtumassa 24.6.–9.7. Uusiin laitteisiin kuuluu mm. joustopakkausten valmistukseen viritetty, vesipohjaisia värejä käyttävä inkjet-painokone Jet Press FP790. Myös uusi entistä nopeampi painokone Jet Press 750S on esillä.

Fujifilm Virtual Exhibition 2021 on 3D-tapahtumatila, jonka tavoitteena on esitellä kävijöille lähitulevaisuuden painotehdasta. Tilassa on omat osastot offsetpainamiselle, digitaaliselle painamiselle, pakkauspainamiselle, työnkulkujärjestelmille, suurkuvatulostuksella ja inkjet-tekniikalle. Tapahtuma tarjoaa myös webinaarissa useita esitelmiä eri sektoreiden kehityksestä ja trendeistä.

Uusi pakkauspainokone Jet Press FP790 on leveydeltään 790 mm ja sen nopeus on 50 metriä minuutissa. Käytössä ovat CMYK-värit ja resoluutio on 1200×2000 dpi. Uuden sukupolven nopea inkjet-painokone Jet Press 750S painaa 5400 arkkia tunnissa.

Yritys esittelee myös uuden X-Bar inkjet-painomoduulin, joka voidaan liittää tavallisiin painokoneisiin ja viimeistelylinjastoihin. Moduuli on 4 tai 9 tuumaa leveä ja siinä Fujifilmin Dimatix 1200 dpi:n tulostuspäät. Maksiminopeus on 300 metriä minuutissa. Tarjolla on myös uusi versio mustavalkoisesta 42K Printbar -inkjetmoduulista.

Fujifilm Virtual Exhibition 2021 -tapahtumaan voi ilmoittautua täältä.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!