
Durst on tuonut virallisesti markkinoille P5 SMP -suurkuvatulostimen. Uutuus tarjoaa 3,5 metrin tulostusleveyden ja on suunniteltu sekä jäykkien levyjen että rullamateriaalien tuotantoon. Laite perustuu Durstin P5-alustaan ja sen enimmäistuotantokapasiteetiksi ilmoitetaan jopa viisi miljoonaa neliömetriä vuodessa. Ensi kertaa laitteen prototyyppi esiteltiin jo 18 kuukautta sitten Drupa 2024 -messuilla Düsseldorfissa.
Laitteen käyttämä SMP-lyhenne tulee sanoista Super Multi Pass. Super Multi Pass -teknologiassa tulostuspäät kulkevat materiaalin yli useita kertoja, jolloin kuva rakentuu kerroksittain. Tämä tuottaa tasaisen laadun, hyvän värinhallinnan ja mahdollistaa monipuolisen materiaalien käytön. Multipass-tekniikka sietää myös paremmin yksittäisten suuttimien tukoksia ja tarjoaa joustavuutta erilaisiin sovelluksiin, vaikka nopeus ei yllä Single Pass -tason huippulukemiin.
Laitteen testauksessa Durst teki yhteistyötä itävaltalaisen Arian-yhtiön kanssa, joka valmistaa POS-kampanjoita. Arianin tuotantojohtaja Robert Posch kertoi lanseeraustilaisuudessa, että P5 SMP on täyttänyt yritykseltä puuttuneen tuotantokohdan ja vakuuttanut joustavuudellaan ja toimintavarmuudellaan.
– Olemme testanneet yli 200 materiaalilaadun ja -formaatin valikoimaa P5 SMP:llä. Laitteen lyhyt kuntoonlaittoaika ja korkea automaatiotaso auttavat meitä hallitsemaan tätä materiaalivalikoimaa käytännössä, Posch sanoi.
– P5 SMP:n ansiosta olemme kasvattaneet tuotantokapasiteettiamme ja pystymme reagoimaan asiakaspyyntöihin paljon nopeammin – ratkaiseva menestystekijä nykyisessä myyntiympäristössä.
Durst Groupin toimitusjohtaja ja osaomistaja Christoph Gamper kertoi, että yhteistyö Arianin kanssa mahdollisti laitteen todellisen potentiaalin hyödyntämisen aidoissa tuotanto-olosuhteissa ja auttoi viimeistelemään ratkaisun markkinavalmiuteen ”käytännön palautteen” pohjalta.
– Sekä nykyisten että potentiaalisten asiakkaiden palaute P5 SMP:stä on ollut valtavan positiivista. Saimme jopa lisätilauksia itse julkaisutilaisuuden aikana. P5 SMP on todellinen pelinmuuttaja, joka nostaa tuottavuuden ja tehokkuuden suurkuvatulostuksessa uudelle tasolle, Gamper sanoi.
P5 SMP -malli on suunnattu erityisesti mainos- ja display-tuotantoon, POP/POS-ratkaisuihin, aaltopahvipakkauksiin ja display-rakenteisiin sekä teolliseen sisustusmateriaalitulostukseen.

Sovelluksesta riippuen P5 SMP voi käyttää jopa kymmentä värikanavaa: prosessivärejä laajennetulla väriavaruudella (oranssi ja violetti), vaaleita värejä pehmeämpiin liukumiin tai valkoista pohjavärinä.
LED-teknologia varmistaa musteiden kuivumisen nopeasti, ja tulostuslaatu on säädettävissä 700×1 200 dpi:n ja 900×1 200 dpi:n tarkkuuksilla.
Durst tarjoaa laitteeseen myös laajan valikoiman automaatio-optioita syöttölaitteista ja kohdistuspöydistä aina pinoajiin, jotka mahdollistavat miehittämättömän käytön koko työvuoron ajan.
P5 SMP:n maksimituottavuus on 1 940 m²/h tai 340 kappaletta 3,2 × 1,6 metrin levyjä tunnissa. Laitteen mukana toimitetaan Durst Workflow- ja Durst Analytics -ohjelmistopaketit.









