
Brother Industries päätti laajentua tekstiilimarkkinoille ja esitteli uuden teollisen luokan DTF-tulostimen.
Brotherin alkuvuosi on lähtenyt vauhdikkaasti käyntiin, sillä yritys jätti ostotarjouksen Mutohista ja julkaisi uuden ja järeän DTF-tulostimen. Japanilaisvalmistajan DTRX kiristäneekin tekstiili- ja vaatetuspainamisen markkinoita.
Brother lupaa yhdistävänsä poikkeuksellisen tulostuslaadun, tuotantovarmuuden ja tehokkaan suorituskyvyn teollisen tason vaatimuksiin.
DTRX-tulostin sopii suurikokoisiin tulosteisiin ja isoihin volyymeihin: sen tulostusleveys on 780 mm ja rullaleveys 800 mm.
Valmistajan mukaan Brotherin musteet on kehitetty erityisesti DTRX:lle, ja automaattinen musteenkierto sekä märkäpuhdistin muodostavat teollisen huoltojärjestelmän.
Laite painaa 268 kg ja tarjoaa enimmäistarkkuudeksi 600 × 1 200 dpi. Siinä on 700 ml:n mustesäiliöt CMYK-väreille sekä kaksoisvalkoisille kanaville. DTRX sisältää 10 tuuman värillisen LCD-kosketusnäytön.






