Pikalinja lupaa painotyöt tunneissa

Pikalinja tuotantotilat. Kaksi miestä ylijäämäpaperirullien keskellä.
PunaMusta Coloron Jarmo Syrjälä (vas.) ja Sampsa Lilja käsissään massatuotannon ylijäämämateriaaleja, joita hyödynnetään Pikalinjan materiaaleina. Kuva: Piia Harjula / Print&Media

Pienet, kiireiset työt ovat pitkään olleet painotaloille hankalia: ne sotkevat tuotantoa, syövät katetta ja jäävät jopa kokonaan tekemättä. PunaMusta Coloron uusi Pikalinja-palvelu lupaa ratkaisun – toimitukset jopa tunneissa.

PunaMusta Colorossa tunnistettiin ongelma, joka on monelle alan toimijalle tuttu. Kun asiakas tarvitsee nopeasti pienen erän, työ ei usein sovi volyymituotannon rytmiin.

– Jos emme pysty palvelemaan asiakasta pienissä töissä, hän hakee tekijän muualta. Ensin kysytään meiltä, sitten kilpailijalta – ja lopulta koko asiakkuus voi siirtyä sinne, sanoo PunaMusta Coloron näkyvyyspalveluiden liiketoimintajohtaja Sampsa Lilja.

Juuri tästä syntyi tarve uudelle palvelulle.

Pikalinjaa varten PMC:n tiloihin on rakennettu erillinen tuotantolinja nopeisiin toimituksiin. Perinteisesti kiiretyöt ovat häirinneet massatuotantoa, mutta nyt ne on erotettu omaksi kokonaisuudekseen.

– Markkinassa puhutaan usein päivistä. Me puhumme nyt tunneista, Lilja kiteyttää.

Markkinassa puhutaan usein päivistä. Me puhumme nyt tunneista.

Pikalinjalla työt valmistuvat tyypillisesti saman päivän tai viimeistään seuraavan päivän aikana. Aiemmin moni kireän aikataulun työ on voinut jäädä kokonaan toteuttamatta.

– Voi olla esimerkiksi isokin lanseeraus, ja siihen sitten asiakas tarvitsee vaikka vaikuttajapakkauksen. Mutta eräkoko on vain 20 ja aikataulu “eilen”. Eipä siihen kukaan tekijä huuda, että tehdään heti, kuvaa Jessi Landen.

– Niitä jää myös tekemättä ihan sen takia, ettei tiedetä, että niille on tekijä – tai ne maksavat liikaa. Meillä on asiakkaita, jotka aloittavat viestin pahoittelemalla, että ovat taas myöhässä. Nyt voimme sanoa, ettei tarvitse olla pahoillaan – tämä on juuri sitä, mitä varten palvelu on tehty, hän jatkaa.

Hukka hyötykäyttöön

Pikalinjan keskeinen idea on yksinkertainen: erottaa kiiretyöt omaksi kokonaisuudekseen.

– Jos haetaan volyymituotannossa maksimaalista käyttöastetta, sinne ei yksinkertaisesti mahdu väliin pikatöitä. Se sotkee ne isot työt, Lilja sanoo.

Ajatus ei ole täysin uusi.

– Meillä on tavallaan ollut pikalinja aina, mutta se on sotkenut massatuotantoa. Nyt se on vain erotettu omaksi kokonaisuudekseen, PMC:n myyntijohtaja Jarmo Syrjälä kuvaa.

Sampsa Liljan mukaan esimerkiksi pienten määrien pakkaustilaukset sopivat hyvin Pikalinjan tuotteiksi. Kuva: Piia Harjula / Print&Media

Yksi merkittävimmistä hyödyistä liittyy materiaalitehokkuuteen. Pikalinjalla hyödynnetään tuotannosta jääviä materiaaleja – levyjen osia, rullien loppuja ja muuta käyttökelpoista ylijäämää.

– Me tuodaan ne tänne pikalinjalle ja tehdään niille pienet työt. Näin saadaan hukka hyötykäyttöön, Lilja kertoo.

Tulokset ovat konkreettisia.

– Jätemäärä laski viime vuonna noin 25 prosenttia, Lilja arvioi.

Jätemäärän laskun taustalla on myös materiaalivalintojen muutos.

– Suurin yksittäinen tekijä on ollut PVC-materiaalien käytön merkittävä vähentäminen, Lilja kertoo positiivisen trendin.

JARKKO HAKOLA

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!