Ostajaehdokas kiinnostunut Highconista

Israelilaisyritys Highcon on kehittänyt noin 15 vuotta digitaalisesti laserilla leikkavia stanssauskoneita. Kuvassa Beam 3, joka esiteltiin Drupa-messuilla 2024.

Israelilainen digitaalisen jälkikäsittelyn laitevalmistaja Highcon Systems on saanut lisäaikaa myyntiprosessilleen, kun yhtiön konkurssimenettelyä jatketaan kesäkuun loppuun saakka. Printweekin uutisen mukaan yhtiön väliaikaishallinnoijat Ronen Matry ja Omer Serviansky kertovat, että ainakin yksi vakavasti otettava ostajaehdokas on jatkuvassa yhteydessä heihin. Lisäksi he ovat lähestyneet muita mahdollisia ostajia, pääasiassa ulkomailta.

Alun perin Highconin myyntiprosessin määräaika oli 27. huhtikuuta, mutta sitä siirrettiin ensin 30. huhtikuuta ja nyt edelleen 30. kesäkuuta asti. Väliaikaishallinnoijat raportoivat edistymisestään tuomioistuimelle 19. kesäkuuta mennessä.

Highconilla on tällä hetkellä 20 työntekijää, ja liiketoimintaa pyritään jatkamaan supistetussa muodossa. Yhtiö ajautui kassakriisiin maaliskuussa, ja sen liikevaihto viime vuonna oli 18,2 miljoonaa dollaria. Highconin Beam- ja Euclid-sarjan digitaalisia stanssaus- ja leikkuujärjestelmiä on asennettu 85 kappaletta 64 asiakkaalle ympäri maailmaa. Yhtiön omaisuuteen kuuluu myös useita patentteja.

Lähde: Printweek, 1.5.2025

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!