Landa Digital Printing sopeuttaa toimintaansa

Benny Landa esitteli nanografiateknologiaa Drupa-messuilla 2024.

Israelilaisen talousmedia Globesin mukaan Benny Landan perustama nanografista digipainoteknologiaa kehittävä Landa Digital Printing on käynnistänyt laajan sopeuttamisohjelman ja irtisanoo yli 100 työntekijää – viidesosan noin 500 hengen henkilöstöstään. Yhtiö etsii myös uusia sijoittajia sen jälkeen, kun asiakkaat ovat ryhtyneet jarruttamaan investointisuunnitelmiaan Israelin ja Gazan sodan sekä geopoliittisen epävarmuuden vuoksi.

Israel-Gazan sota ja alueellinen kriisi ovat koetelleet Israelin taloutta voimakkaasti. Matkailu on romahtanut, työvoimapula on pahentunut palestiinalaisten työlupien keskeyttämisen myötä, ja tuhansia israelilaisia on kutsuttu asepalvelukseen tai reserviin sodan vuoksi.

Vielä viime vuonna yhtiö raportoi kaikkien aikojen myyntiennätyksestään, mutta sen liiketoiminta on poikkeuksellisen herkkä asiakasmäärien vaihtelulle, sillä yksittäisen painokoneen hinta vaihtelee 3,5–4 miljoonan dollarin välillä. Jokainen myymättä jäänyt kone tarkoittaa yhtiölle merkittävää liikevaihdon menetystä. Landa Digital Printing ei kommentoinut tarkkoja irtisanomismääriä, mutta vahvisti irtisanomissuunnitelmat israelilaiselle Globes-lehdelle ja totesi: ”Yhtiö on parhaillaan uudelleenorganisoimassa toimintaansa mukautuakseen nykyiseen liiketoimintatilanteeseen. Tämä on osa laajempaa strategista prosessia, jonka tavoitteena on varmistaa yhtiön tuleva potentiaali”.

Heikko vuosi Landa-yhtiöille

Vuosi on ollut kokonaisuudessaan heikko Landa Groupille. Sen synteettisiä timantteja valmistava tytäryhtiö Lusix kaatui Intian kovenevan kilpailun seurauksena ja myytiin muutamalla miljoonalla dollarilla. Lisäksi energiayhtiö Gencell irtisanoi merkittävän osan työntekijöistään, ja digitaalisia pakkausratkaisuja kehittävä Highcon Systems on lopettamassa toimintaansa 60 miljoonan dollarin velkojen painamana.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

07.05.2026

-

13.05.2026

Düsseldorf, Saksa

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!