Kuningas Charles III ihaili suomalaisosaamista Lontoossa

Tasavallan presidentti Alexander Stubb, Suzanne Innes-Stubb ja kuningas Charles vierailivat Uusi puu -näyttelyssä Lontoossa 17. maaliskuuta. Kuva: Emmi Syrjäniemi / Tasavallan presidentin kanslia

Uusi puu -näyttelyn origamikartonki sai kuninkaallisen kosketuksen, kun kuningas Charles III tutustui suomalaisiin pakkaustuotteisiin Englannissa.

Kuningas Charles III katselee Lontoon The Garrison Chapelissa valkoista origamikartonkia, jonka tiheiden taitosten ansiosta se voisi korvata pakkauksissa muovia ja styroksia. Charles ei malta olla koskematta kartongin vivahteikasta pintaa ja kuljettaa sormeaan VTT:n ja Aalto-yliopiston FOLD-projektin työn tuloksen päällä.

Origamikartonki on yksi Uusi puu -näyttelyssä (New Wood: Building a Bio-Based Future) esillä olleista suomalaisia puupohjaisia innovaatioista. Esillä on mm. pakkaus- tekstiili- ja kemikaalivaihtoehtoja fossiilisille materiaaleille.

Tiistaina 17. maaliskuuta näyttelyyn tutustui kuninkaan lisäksi presidentti Alexander Stubb puolisonsa Suzanne Innes-Stubbin kanssa.

Kylpyamme kiinnosti

— Fantastista, Charles sanoi tarkasteltuaan Woodion puulastuista ja hartsista valmistamaa kylpyammetta.

— Jos sitä katsoo, voisi luulla sen olevan keramiikkaa, kuningas jatkoi englantilaisen Peterboroughmatters-uutissivuston mukaan.

Stubb vitsaili, että jos kuningas pitää siitä, hänelle voidaan lähettää oma erityinen kylpyamme.

Englantilaisten kutsumina

Suomen Metsäyhdistyksen järjestämä näyttely sai kutsun Lontooseen Circular Bioeconomy Alliancelta (CBA), jonka tavoitteena on vauhdittaa globaalia siirtymää kiertotalouteen perustuvaan ilmastoneutraaliin biotalouteen. CBA:n on perustanut kuningas Charles, joka tunnetaan ympäristön ja kestävän kehityksen puolestapuhujana jo 70-luvulta lähtien.

Uusi puu -näyttelyn esittelypöytiä oli tehty tietenkin kartongista. Etualalla näkyy origamikartonkia. Kuva: Emmi Syrjäniemi / Tasavallan presidentin kanslia

— Kiitämme yhteistyöstä Circular Bioeconomy Alliancea ja The King’s Foundationia, joiden kanssa näyttely on voitu toteuttaa. Kiitos kuuluu myös Uusi puu -projektin mahdollistaneille jäsenillemme sekä Suomen Metsäsäätiölle. Uusi puu on esimerkki näyttelystä, joka konkreettisesti osoittaa, millaisia mahdollisuuksia puu tarjoaa jo nyt kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseen, Suomen Metsäyhdistyksen toiminnanjohtaja Kirsi Joensuu sanoi.

Uusi puu -näyttelyn tilaisuuteen osallistui myös maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah, Suomen Britannian suurlähettiläs Teemu Turunen, Britannian Suomen suurlähettiläs Laura Davies sekä metsäalan johtavia toimijoita ja yritysten edustajia.

— Uusi puu -näyttely on herättänyt kiinnostusta ympäri maailmaa ja uusista puupohjaisista tuotteista ja innovaatioista halutaan kuulla lisää. Suomalainen puu on superraaka-aine, joka tarjoaa meille ratkaisuja kestävään tulevaisuuteen esimerkiksi korvaamalla fossiilisia raaka-aineita, Suomen Metsäsäätiön toimitusjohtaja Martta Fredrikson totesi.

Näyttely jatkuu 27.3.2026 asti.

 

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!