
Markkinointiviestintätoimisto Hasan & Partners hakeutui 3.1.2025 yrityssaneeraukseen tytäryhtiöineen. Tämän jälkeen eläkeyhtiö Ilmarinen on hakenut Hasanin yritysrypästä konkurssiin, jo toista kertaa.
Ilmarinen jätti konkurssihakemuksen Helsingin käräjäoikeuteen 7.1. Eläkeyhtiö on hakenut konkurssiin myös Hasan & Partnersin konsernin emoyhtiö Ami Hasan & Co Holding oy:tä ja emoyhtiön toista tytäryhtiötä Frankly Partners oy:tä.
Ilmarisen laskutus- ja perintäpäällikkö Janne Tammi kertoo Helsingin Sanomille Ilmarisen tiistaina käräjäoikeudelle jättämien kolmen konkurssihakemusten liittyvän normaaliin käytäntöön. Yhtiöiden maksukyvyttömyyden toteamisen jälkeen käräjäoikeudessa otetaan ensiksi kantaa siihen, onko saneeraukseen edellytykset. Sen jälkeen päätetään, kuka määrätään selvittäjäksi, ja saneerausmenettely ja saneerausohjelman suunnittelu voi alkaa.
Tammen mukaan onnistunut saneerausohjelma ja elinkelpoinen yritys on yleensä kaikkien velkojien etu. Tammen mukaan Hasan-yhtiöiden maksamatta jäämät työeläkemaksut ovat ”varsin merkittäviä”.
Yrityssaneeraushakemuksen ovat jättäneet Ami Hasan & Co Holding Oy ja sen tytäryhtiöt Hasan & Partners ja Frankly Partners. Yhtiöiden asiakastyöt ja asiakashankinta jatkuvat normaalisti, toimitusjohtaja Riku Vassinen kertoo Kauppalehdessä.
Konsernin hallituksen arvion mukaan konsernin yhtiöiden nykyinen tulostaso ei mahdollista yhtiöiden rahoitussopimusten mukaisten vastuiden täyttämistä. Hallitus on tullut siihen lopputulokseen, että yhtiön ja sen sidosryhmien kannalta paras ratkaisu on yrityssaneeraukseen hakeutuminen.
- Uskomme, että tätä kautta olisi mahdollista tervehdyttää yhtiön rahoitus- ja liiketoiminta-asemaa ja mahdollistaa liiketoimintojen pitkäjänteinen kehittäminen, Vassinen sanoo Kauppalehdessä.
Vassinen sanoo, että yhtiö on jo tehnyt rakenteellisia muutoksia, leikannut kulujaan ja keskittynyt ydinliiketoimintaansa. Tilikaudella 2023 tappiota tehtiin jo vähemmän kuin edellisellä. Vassisen mukaan vuosi 2024 oli vaikea, mutta käänne parempaan oli nähtävissä loppuvuonna.
Vuodesta 2019 konsernin liikevaihto on laskenut 14,7 milj. eurosta 9,2 milj. euroon vuonna 2023. Tappiota on kertynyt tänä aikana 2,8 milj. euroa.






