
Fespa-messuilla on toukokuussa (6.–9.5.) Berliinissä paljon suurkuvatulostimia, mutta myös entistä enemmän viimeistelytekniikkaa ja tulostusmateriaaleja. Messujen järjestäjä kertoo, että näytteilleasettajien määrä on jo ylittänyt vuoden 2024 messujen määrän. Mukana on nyt yli 550 näytteilleasettajaa. Uusia ja palanneita näytteilleasettajia on jopa 198.
Merkille pantavaa on, että Fespa on saanut mukaan entistä enemmän viimeistelylaitteiden toimittajia. Mukana ovat mm. Plockmatic Group, Morgana Systems, Mikkelsen Innovations ja Robotfactory. Leikkurien toimittajista mukana ovat ainakin Zünd, Kongsberg PCS, Summa, Elitron, Graphtec ja Aristo/iEcho.
Messuilla on myös laaja tulostusmateriaalien kirjo. Tarjolla on itsekiinnittyviä, alumiinisia, komposiitti-, paperi- ja muovimateriaaleja. Niiden toimittajista mukana ovat mm. 3A, 3M, Berger Textiles, Coldenhove, Decal, Endutex, Fedrigoni, Hexis, IGEPA ja Pongs. Myös suomalaiset toimittajat UPM (Metamark) ja Ahlström ovat esillä.
Messuilla nähdään myös uusi SmartHub-alue, joka sijaitsee Personalisation Experience -alueella hallissa 5.2. Siihen kuuluu näyttelytila sekä asiantuntijoiden vetämiä esityksiä. Vierailijat voivat myös osallistua SmartHubin Smart Factory Trail -kierrokseen, jossa esitellään älykästä valmistusta ja on-demand-tuotantoteknologiaa.
Laitepuolella nähtävää riittää
Suurkuvatulostimien isoista toimittajista mukana ovat oikeastaan kaikki. Esillä ovat esimerkiksi Agfa, Canon, Durst, EFI, Epson, Fujifilm, HP, Mimaki, Platinum, Ricoh, Roland DG ja SwissQprint. Alla muutamia poimintoja.
Vastuullisuus on kuuma puheenaihe muotituotannossa. Epson nostaa aiheen keskiöön ja esittelee messuilla tekniikoita, joilla muotituotteita ja muita tekstiilejä voidaan tuottaa huomattavasti perinteisiä tekniikoita vastuullisemmin. Osastolla esitellään mm. Monna Lisa -mallistoon kuuluvia suoraan kankaalle tulostavia tulostimia. Osaston erikoisalueella nähdään esimerkkejä pigmenttimusteita käyttävällä ML-13000-tekstiilitulostimella tuotetuista muotituotteista, jotka voivat vähentää vedenkulutusta jopa 97 % perinteiseen painatukseen verrattuna. Esillä on myös Epsonin uusi suoraan kalvolle tulostava DTF-tulostin SC-G6000, joka tarjoaa tehokkaan rullalta rullalle -tulostusratkaisun. Lisäksi esillä on useita signage-tulostimia ja tapahtuman ensimmäisenä päivänä julkistetaan uusin tulostin.

perinteisiä tekniikoita vastuullisemmin. Kuva: Epson
Mimaki esittelee kokonaan uudenlaisen DTF-tulostimen, joka käyttää UV-värejä ja siirtokuvatekniikkaa. Mimakin mukaan uuden tulostimen avulla voidaan koristella kaiken kokoisia ja kaiken muotoisia esineitä. Myös pintoja, joihin suora UV-tulostus ei sovellu, voidaan nyt koristella. Uusi UJV300DTF-75 -tulostin on Mimakin ensimmäinen UV-DTF-tulostin. Mimakilla on esillä messuilla myös tehokas tasotulostin. Mimaki JFX600-2531 -tasotulostin tulostaa 3,1 x 2,5 metrin koossa jopa 200 m2/h nopeudella.
FESPA GLOBAL PRINT EXPO
Tapahtuma järjestetään Berliinissä 6.-9.5.2025. Sen oheistapahtumia ovat European Sign Expo ja Personalisation Experience.
Ricoh esittelee messuilla erityisesti uuden sukupolven monipuolista tekniikkaa tekstiilien tulostamiseen on-demand tuotannossa, kuten Ricoh Pro D1600 DTF -järjestelmä. Se toimii kahdella tulostuspäällä ja räätälöidyllä kiinnitystekniikalla.
Tuotannossa päästään yli 20 neliömetrin tuntivauhtiin ja tulostetun kalvon leveys voi olla 1 300 mm. Ratkaisuja löytyy
myös polyesterikankaiden tulostamiseen vaatteisiin ja sisustustuotteisiin. Tähän tuotantoon sopii Ricoh Ri 4000 DTG-tulostin.
Canon esittelee Fespassa uusia ratkaisuja mm. tapettien ja pakkausten tuotantoon. Messuilla nähdään Canonin ja Fotoban yhteistyössä kehitettyä UVgel Wallpaper Factory -ratkaisua, joka näyttää miten asiakkaat voivat automatisoida tapettituotannon toimimaan suurilla volyymeillä ilman valvontaa. Neoltin kanssa Canon esittelee puolestaan UVgel Packaging Factory -ratkaisua. Se mahdollistaa pakkausten, julisteiden ja signage -sovellusten
kustannustehokkaan tulostamisen.

Fujifilm esittelee messuilla uusia tehokkaita laitteita suurkuvan ja pakkausten tuotantoon. Kaupallisesti saataville tulevat nyt hybriditulostin Acuity Ultra Hybrid Pro ja suurkuvatulostin Acuity Triton. Durst Group lanseeraa uuden tekstiilitulostimien tuotesarjan. Durst LF Series -sarjan laitteet ovat suuren volyymin sublimaatiotulostimia, jotka toimivat vesipohjaisilla pigmenttiväreillä. Tuotesarja perustuu Aleph-yhtiön Aleph Laforte -alustaan. Tuotesarjan laitteilla voidaan tehdä tekstiilitulosteita sisä- ja ulkokäyttöön. Uutta on myös Durst P5 X -tasotulostin. HP puolestaan lanseeraa uudet HP Latex 730- ja 830-sarjan suurkuvatulostimet, jotka jatkavat yhtiön panostusta vesipohjaisen Latex-tulostusteknologian kehittämiseen.





