EFI esitteli laajan kattauksen uutta tekniikkaa

EFIn tekstiilitulostin malli EFI VUTEk FabriVU 340 i8
EFI VUTEk FabriVU 340 i8 sopii myymälägrafiikkaan ja POS-materiaaleihin, etuvalaistuihin grafiikoihin, valolaatikoihin ja SEG-seinägrafiikoihin, joissa taustavalaistun värin on säilyttävä kirkkaana suorassa valaistuksessa. Kuva EFI

EFI, Electronics For Imaging Inc. esitteli laajan valikoiman uusia hybridi-, roll-to-roll- ja tekstiilipuolen mustesuihkuinnovaatioita FESPAssa. Tässä niistä neljä kiinnostavinta tulostinta.

1. EFI VUTEk M3h X -hybriditulostin

Kyltti- ja näyttögrafiikkatuottajille, jotka haluavat siirtyä suuremman volyymin tuotantotason painamiseen, VUTEk M3h X tarjoaa mahdollisuuden vauhdikkaaseen tulostukseen. Tämä hybridi tulostaa levy- ja rullamateriaaleja yhdellä järjestelmällä ilman lisälaitteita.

Tulostin sisältää vahvoja automatisoituja ominaisuuksia. Se sisältää valkomusteen ja yhdeksän kerroksen monikerrospainamisen sekä energiatehokkaan LED-kuivauksen.

2. Tekstiiligrafiikkaa: EFI VUTEk FabriVU 340 i8

FESPA:ssa ensiesittelynsä tekevä 3,4 metriä leveä VUTEk FabriVU 340 i8 -dye sublimation -tulostin inline-fiksauksella on suunniteltu vastaamaan vähittäiskaupan, tapahtumien ja brändiympäristöjen korkeisiin värintoistovaatimuksiin. Kahdeksanvärinen tulostus mahdollistaa laajemman väriavaruuden, rikkaammat sävyt, pehmeämmät liukumat ja tarkemman brändivärien toiston.

Nämä värit (CMYK + oranssi + sininen + kaksi valittavaa vaaleaa mustetta: vaalea syaani, vaalea magenta tai vaalea musta) laajentavat tulostettavaa gamutia neliväritulostukseen verrattuna. Erityisesti haastavat Pantone-sävyt, kuten oranssit ja siniset, toistuvat tarkemmin, samalla kun vaaleat musteet mahdollistavat pehmeämmät liu’ut, ihon- ja pastellisävyt.

Tulostin tarjoaa 2400 dpi:n resoluution sekä nelitasoisen harmaasävytulostuksen 4–18 pikolitran pisarakoolla.

VUTEk FabriVU 340 i8 tuottaa jopa 375 neliömetriä tunnissa. Inline-fiksaus ja edistynyt materiaalinhallinta mahdollistavat suoratulostuksen monille polyesteripohjaisille materiaaleille sekä sublimaation yhdessä vaiheessa — jolloin työt ovat valmiita viimeistelyyn suoraan tulostimelta.

Inline-sublimointi voidaan myös kytkeä pois päältä siirtopaperitulostusta varten.

3. Hybriditulostin EFI VUTEk Q3h XP

EFI esittelee myös VUTEk Q3h XP -hybriditulostimen uudessa seitsemänvärisessä kokoonpanossa. Tulostin tukee sekä taso- että roll-to-roll-tulostusta, tuotantotason nopeuksia sekä edistynyttä materiaalinkäsittelyä ja automaatiota.

Uusi seitsemänvärinen kokoonpano sisältää vaalean syaanin, vaalean magentan ja vaalean mustan, jotka laajentavat väriavaruutta, parantavat neutraalien harmaiden tasapainoa ja mahdollistavat pehmeät pastellisävyt. Valkoinen ja kirkas muste sekä monikerrospainaminen ovat saatavilla lisävarusteina.

4. Roll-to-roll-tuotantoon: EFI VUTEk X5r

EFI nostaa esiin myös 5,2 metriä leveän VUTEk X5r -roll-to-roll LED -tulostimen, joka on suunniteltu suurivolyymiseen sisä- ja ulkografiikan tuotantoon erityisesti työnkulun automaatiota silmällä pitäen.

Tulostin sisältää useita älykkäitä automaatioratkaisuja, kuten automaattiset Y-leikkurit inline-viimeistelyyn, Smart Slide -automaattikeräyksen ja pinoamisen sekä EFInsight-pilvianalytiikan tuotantodatan ja tehokkuuden seurantaan.

InSpec AI -järjestelmä on EFIn mielestä alan ensimmäinen tekoälypohjainen laadunvalvontaratkaisu, joka tarkkailee tulostuslaatua jatkuvasti tuotannon aikana, tunnistaa virheitä reaaliajassa ja vähentää hukkaa sekä uusintatulostuksia.

 

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!