Agfa laajensi tulostinvalikoimaa pakkauspainamiseen

Uudessa Anapurna Ciervo H2500 -tulostimessa on useita operaattorin turvallisuutta parantavia ominaisuuksia. Kuva: Agfa.

Agfa laajentaa aaltopahvin painamiseen soveltuvien tulostimiensa valikoimaa. Uusi Anapurna Ciervo H2050 on kompakti 205 senttiä leveä hybriditulostin, jolla voi painaa myös joustavia materiaaleja.

Ciervo-mallisto käsittää myös kaksi muuta tasotulostinta, Ciervo H3200 (320 cm) ja Ciervo H2500 (250 cm). Tiedotteen mukaan niiden tuottavuus on 70 % suurempi kuin aikaisempien mallien. Pienemmissä tulostimissa on optiona uudet materiaalien syöttölaitteet aaltopahvin tarkkaa ja luotettavaa painamista varten.

Tulostimet soveltuvat Agfan mukaan hyvin pakkausten ja myymälämainonnan tekemiseen. Tulostimissa käytetään Greenguard Gold -sertifioituja värejä ja väriä säästävää Thin Ink Layer -tekniikkaa. Niissä on myös operaattorin turvallisuutta takaavat suojalaitteet.

Aikaisemmin tänä vuonna lanseeratussa Ciervo H2500 -tulostimessa käytetään kuutta väriä ja valkoista. Siinä on UV-LED kuivatus ja nopeus on tuotantomoodissa 59 neliömetriä tunnissa. Laite on Agfan mukaan esillä Fespa-messuilla.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!