Muuttuva mediaympäristö

Selailin tässä yhtenä päivänä vanhoja Print&Median mediakortteja. Mieleen tulvi paljon hyviä muistoja, ja toisaalta myös ajatuksia, mikä on muuttunut.

Aloitin Print&Median edeltäjässä AGI-lehdessä 20 vuotta sitten. Olimme Suomessa edelläkävijöitä nopeasti. Ai miksi? Julkaisimme muista alan medioista poiketen verkkouutisia päivittäin.

Uutiskirjettäkin alettiin lähettää 2008. Aluksi sitä lähetettiin pari kertaa kuukaudessa noin 5000 vastaanottajalle. Se oli silloin poikkeuksellista. Tavoitimme lukijat printissä ja verkossa.

Tällä hetkellä uutiskirjetilaajiemme määrä on paisunut jo yli 13 000:een. Lähetyssykli on viikko. Verkkosivusto ja uutiskirje toimivat edelleen todella hyvin, ja tavoittavat käytännössä kaikki graafisen, visuaalisen ja pakkausalan päättäjät ja ammattilaiset.

Tavoittavuus ja kohderyhmä on siis hallussa. Mutta tänään se ei riitä. Viimeisen 15 vuoden aikana rinnalle on kasvanut kokonainen uusi ekosysteemi kanavia, jotka kilpailevat ihmisten huomiosta. Facebook, Instagram, TikTok, X ja LinkedIn eivät ole enää joko vapaa-ajan tai työn alustoja – ne ovat kaikkea yhtä aikaa. Samassa virrassa kulkevat lomakuvat, yritysuutiset ja mielipiteet. Toisin oli vielä 15 vuotta sitten, kun Facebook oli vain ystäville.

Median etuna on edelleen se, että lehdessä tai verkkosivulla uutiset näkyvät tasavertaisesti ilman algoritmien valintaa.

Sosiaalinen media on muuttanut pelin – ja sen päälle vielä tekoäly. Tänä päivänä uutinen pitää myös jakaa, muokata ja sovittaa eri kanaviin – käytännössä moneen kertaan. Samalla kontrolli jakelusta on siirtynyt osittain algoritmeille. Ne päättävät, mikä näkyy ja kenelle. Median etuna on edelleen se, että lehdessä tai verkkosivulla uutiset näkyvät tasavertaisesti ilman algoritmien valintaa.

Mutta onhan tilanne yrityksille, medialle ja ihan kuluttajillekin sekava ja melko hallitsematon. Sisältöä on enemmän kuin koskaan, mutta huomio on hajanaisempaa kuin koskaan.

Ehkä olennaisin kysymys ei kuitenkaan ole, missä kanavassa olemme – vaan mitä arvoa tuotamme. Kun jakelu pirstaloituu, sisällön merkitys korostuu. Laadukas, relevantti ja kohdennettu sisältö löytää yleisönsä edelleen, mutta se vaatii enemmän työtä ja selkeitä valintoja. Tähän Print&Mediassa pyrimme.

Lopuksi haluan liputtaa kotimaisen median puolesta. Kotimainen media on navigaattorisi ympäristössä, jossa signaali ja kohina sekoittuvat jatkuvasti. Tämä olisi tärkeä muistaa niin lukijoiden kuin mainostajienkin.

Skrollaa sivuja ja nauti kotimaisin voimin tehdystä sisällöstä!

 


Kirjoittaja Jarkko Hakola on Print&Median kustantaja ja toiminut graafisella alalla yli 20 vuotta.

Tämä artikkeli on julkaistu Print&Media-lehdessä toukokuussa 2026, nro 2/2026. Print&Median kaikki numerot vuodesta 2015 lähtien löydät lehtiarkistosta.

Jaa kaverille

jarkko_pallo-1
jarkko_blogi
jarkko_pallo
Ilkka-Mattila_pallokuva2
Ilkka-Mattila_pallokuva2
Ilkka-Mattila_pallokuva2
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!