Kodakilta inkjet-tekniikkaa moneen sovellukseen

Kodakin Prosper Ultra 520 -painokoneella voidaan painaa monenlaisille materiaaleille. Kuva: Kodak.

Kodak esittelee Drupa-messuilla uutta inkjet-tekniikkaa monessa muodossa. Pääosassa on Kodakin jatkuvan syötön Ultrastream-tekniikka, jolle rakentuu tehokas Prosper Ultra 520 painokone. Esillä on myös uusia päällepainatusratkaisuja, joita voidaan liittää offset- ja fleksopainokoneisiin.

Prosper Ultra 520 painokone on suuren volyymin inkjet-kone, jossa käytetään Kodachrome-värejä ja jota ohjataan Kodakin Prinergy-työnkulkuohjelmistolla. Tämä ohjelmisto on Kodakin mukaan laiteriippumaton ja mahdollistaa digitaalisen ja perinteisen painotuotannon yhdistämisen samaan järjestelmään, josta on linkit myös toiminnanohjausjärjestelmiin.

Kodak esittelee messuilla myös ratkaisujaan offsetpainamisen tehostamiseen. Kodakin Sonora-painolevyt ovat prosessivapaita levyjä, joiden avulla voidaan vähentää päästöjä ja kustannuksia tuotannossa. Kodak tarjoaa myös levytulostimia, ja Koenig & Bauerin osastolla on Kodakin Magnus Q800 levynkehityskone, jolla tehdään painolevyjä Rapida-painokoneisiin.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

07.05.2026

-

13.05.2026

Düsseldorf, Saksa

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!