Bobst esittelee yhdistäviä innovaatioita Drupassa

Bobst on kehittänyt monipuolisen etähuoltopalvelun, jossa käytetään mm. lisätyn todellisuuden videoita ja videopuheluita chatin lisäksi. Kuva: Bobst.

Pakkausalan laite- ja ohjelmistotoimittaja Bobst esittelee Drupa-messuilla laajan joukon innovaatioita, jotka tähtäävät pakkausten valmistusprosessien verkottumiseen, digitoitumiseen, automatisointiin ja vastuullisuuden lisäämiseen.

Yhtiön keskeinen väline verkottumisen edistämiseen on pilvessä toimiva Bobst Connect -alusta, joka mahdollistaa laitteiden yhdistämisen digitaaliseen suunnittelun ja työnkulun verkkoon, missä töiden sisältöä ja tietoja voidaan synkronoida ja siten lisätä tuottavuutta. Bobst Connect -alustaan on lisätty uusia toimintoja mm. energian kulutuksen ja kustannusten seurantaan.

Joustopakkausten tuotantoon Bobst tuo uuden smartGravure-syväpainolaitteen. Sen avulla voidaan automatisoida värinhallintaa, digitalisoida esivalmistelua ja töiden hallintaa sekä toimia Connect-verkossa. Uusi laite on myös Expertlam 900, jonka avulla voidaan joustavasti päällystää ja laminoida.

Etikettien tuotantoon Bobst lanseeraa useita työnkulkua ja värinhallintaa tehostavia ohjelmistoja sekä oneBarrier-materiaaleja, joilla saadaan yhdistettyä korkea suoja ja hyvä kierrätettävyys.

Uusi stanssi kotelopakkauksiin

Taivekartonkipakkausten tekemiseen Bobst tuo uuden Expertcut 106 Per -koneen. Se on uuden sukupolven digitalisoitu stanssi, joka nostaa tuottavuutta 20 % ja lisää tuotannon vastuullisuutta.

Bobst kertoi pre-Drupa lehdistötilaisuudessa myös julkistavansa messuilla uuden all-in-one digitaalisen kartonkipakkausten tuotantolinjan. Se on suunniteltu erityisesti ruoka- ja lääkepakkausten virheettömään tuotantoon.

Aaltopahvipakkausten valmistukseen Bobst on kehittänyt robottiratkaisuja materiaalien syöttämiseen ja lavalle siirtämiseen. Kokonaan uusi laite on Masterflex HD+, joka on uuden sukupolven fleksopainokone. Se pystyy painamaan 15 000 arkkia tunnissa ja 53 miljoonaa neliömetriä vuodessa.

Bobst lanseeraa uuden Expertcut 106 Per -koneen taivekartonkipakkausten tekemiseen. Se on uuden sukupolven digitalisoitu stanssi. Kuva: Bobst.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

19.05.2026

-

22.05.2026

Barcelona

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!