Joonas Lyytikäinen A-lehdet-konsernin kehittäjäksi

Joonas Lyytikäinen. Kuva: A-lehdet.

Joonas Lyytikäinen on nimitetty A-lehdet-konsernin kehitystoiminnon vetäjäksi tehtävään Head of Business Development 8.1.2024 alkaen. Ennen nykyistä tehtäväänsä hän on toiminut startup-yrittäjänä, ja sen jälkeen viimeiset kuusi vuotta liikkeenjohdon konsulttina uusien liiketoimintojen tunnistamisen ja strategiatyön parissa.

Joonas Lyytikäinen on työskennellyt A-lehdet-konsernin hallituksessa vuodesta 2015 alkaen sekä konserniin kuuluvan kasvumarkkinointiyritys Generon hallituksessa vuodesta 2022 alkaen. Lisäksi hän on vaikuttanut Helsingin Jalkapalloklubi HJK:n hallituksessa vuodesta 2012. Lyytikäinen jatkaa hallitustehtävissään edelleen.

Konserniin kuuluvat medialiiketoiminnan ja kasvumarkkinointiyritys Generon lisäksi pohjoismaisen designin kansainvälinen verkkokauppa Finnish Design Shop sekä Suomen suurin kellojen ja korujen verkkokauppa Keskisen Kello. Vuoden 2023 aikana konserni kasvoi kahden yrityksen osakkuudella: tammikuussa A-lehdet osti enemmistöosuuden ruokayhteisö Satokausi Mediasta ja lokakuussa 2023 konserniin liittyi kansainvälisen neulemedian edelläkävijä, käsityölehtiä ja -kirjoja kustantava Laine Publishing.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!