aDigi lisää kapasiteettia ja toimitusnopeutta

aDigin yrittäjä Pasi Puhakan mukaan hyvin tehty työ on yritykselle parasta myyntiä. Kuva: aDigi.

Helsingin Hakaniemessä toimiva digipaino aDigi investoi uuteen digipainokoneeseen. Kauppoja juhlistettiin Drupa-messuilla ja Konica Minolta AccurioPress C7100 -koneen asennus on Suomessa meneillään. Koneella lisätään kapasiteettia ja toimitusnopeutta.

C7100 on 100 A4 arkkia tunnissa painava tuotantotulostin. Se on tekniikaltansa kokoaan isompi ja soveltuu hyvin paksummankin arkin painamiseen, myös martioidun. Kone on sähkönkulutukseltansa maltillinen. Kone on jo kolmas Konica Minoltan laite yrityksessä.

– Tämä on ensimmäinen AccurioPress C7100 -koneemme ja kolmas Konica Minolta -laitteemme. Tämä investointi korvaa vanhimman tuotannossamme olleen toisen valmistajan digipainokoneen. Haluamme kasvattaa kapasiteettiamme ja parantaa toimitusnopeuttamme vastaamaan kasvavaan kysyntään, kertoo aDigin yrittäjä Pasi Puhakka.

Puhakan mukaan jälleen valittiin Konica Minolta siksi, että yrityksessä ollaan erittäin tyytyväisiä aiempiin kokemuksiin heidän tuotteistaan.

–  Konica Minolta -koneet ovat osoittautuneet käytössämme luotettaviksi, tehokkaiksi ja laadukkaiksi. Uudella AccurioPress 7100 -digipainokoneella varustettuna vihkolinjalla saamme nopeutettua tuotantoamme entisestään.

aDigi on monipuolinen painotalo, joka on toiminut Helsingissä jo yli 30 vuotta. Yrityksen liikevaihto on kasvanut kannattavasti kolme viimeistä vuotta ja oli 740 000 euroa vuonna 2023. Puhakka uskoo tyytyväisten asiakkaiden olevan menestyksen tae.

– Olemme onnistuneet kasvamaan ja tekemään tulosta keskittymällä joustavuuteen ja asiakaslähtöisyyteen. Pienenä toimijana voimme reagoida nopeasti asiakkaidemme tarpeisiin. Monesti asiakkaamme ovat jo hieman myöhässä ja yleensä pystymme pelastamaan asiakkaamme viime hetken paniikilta.

Uusi Konica Minolta AccurioPress C7100 aDigin tiloissa Helsingissä. Kuva: aDigi.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

19.05.2026

-

22.05.2026

Barcelona

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!