Kongsbergilta uusi nopea leikkuri aaltopahville

Kongsberg Ultimate -leikkurilla saavutetaan 168 metrin leikkausnopeus minuutissa. Kuva: Kongsberg.

Kongsberg Precision Cutting Systems on julkistanut uuden digitaalisen leikkurijärjestelmän, joka on tiedotteen mukaan uraauurtava laite erityisesti aaltopahvin leikkaamisessa. Kongsberg Ultimate -leikkurilla saavutetaan 168 metrin leikkausnopeus minuutissa.

Kongsbergin mukaan uusi leikkuri tarjoaa ennen näkemättömän tason tuottavuudessa, tarkkuudessa ja turvallisuudessa. Leikkurissa saadaan kiihtyvyys jopa tasolle 2,5G–2,74G ja leikkuunopeus voi olla 2,8 metriä sekunnissa. Patentoitujen työkalujensa avulla Ultimate-sarjan koneet pystyvät leikkaamaan aaltopahvia täydellä nopeudella.

Leikkaamisen tarkkuuttaa takaa laitteessa jatkuvasti toimiva 50 kilon pitovoima (downforce) sekä kamerajärjestelmä.

– Kongsberg Ultimate ei ole ainoastaan evoluutiota vaan iso edistysaskel aaltopahvin tuotantotekniikan kehityksessä, sanoo yhtiön toimitusjohtaja Stuart Fox.

Kongsberg Ultimate-leikkuri yhdistettynä aaltopahvin syöttöön ja luovutukseen. Kuva: Kongsberg.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!