JP Postitus astui suurkuvien maailmaan

Huom! Tämä artikkeli on tehty kaupallisessa yhteistyössä Visual Business Systems (VBS) Oy:n kanssa.

Aviopuolisot Mirva ja Petri Ali-Jokela ovat tehneet töitä yhdessä jo yli 10 vuotta. Yhteensä JP Postituksella on 9 työntekijää.

Turkulainen JP Postitus tekee nimensä mukaisesti postituksia. Matkan varrella painopalvelut ovat tulleet vahvasti mukaan, ja nyt sortimentissa on myös suurkuvatuotteet.

Turun Kärsämäessä Leafin entisen makeistehtaan tiloissa sijaitseva JP Postitus perustettiin 14 vuotta sitten, kun Postin asiakkuusmarkkinointiyksikkö Turussa lopetettiin. Postissa työskennellyt nelikko perusti tilalle JP Postituksen, ja mukana heti alkuvaiheessa oli Petri Ali-Jokela. Nyt Ali-Jokela on yhtiön ainoa omistaja ja toimitusjohtaja.

– Aluksi 95 % postitetuista tuotteista oli valmiiksi painettuja. Nyt tilanne on ihan toisinpäin eli me painamme lähes kaiken postitettavista tuotteista. Postittaminen on jäänyt palveluksi ja toimimme enemmänkin täysiverisenä painopalveluiden tarjoajana, Ali-Jokela kertoo.

Nykyään JP:n tiloissa on enemmän painotuotantoon liittyviä laitteita kuin postituslaitteita. Isoimmalla arkkidigipainokoneella tehdään jopa miljoona A4-tulostuspintaa kuukaudessa. Viime vuoden lopulla JP teki uuden aluevaltauksen investoimalla suurkuvatuotantoon.

– Matkan varrella painopalvelut ovat tulleet suurempaan rooliin ja niihin on viime vuosina panostettu arkkipuolella todella paljon. Monilla asiakkaistamme on myös suurkuvan puolella tarpeita, joten päätimme ottaa myös nämä tuotteet laajemmin valikoimiimme.

JP Postitus hankki jo viime vuoden lopulla GZF 2008D -suurkuvatulostimen (hybridi UV), ja nyt kesällä taloon saapui iEcho SK2-2516 -tasoleikkuri ja Colibri CTL 1700H -laminointilaite. Laitteet toimitti Docus Oy:n omistama Visual Business Systems (VBS).

– Suurkuvaa on harjoiteltu vuoden alusta, kun ostimme kaksi metriä leveän hybridi UV-tulostimen. Hybridi on tosi hyvä meille, koska meillä ei ollut selkeää näkymää, että tekisimmekö levy- vai rullatulosteita enemmän. Se oli hyvä päätös, sillä levy ja rulla ovat meillä noin 50/50. Rullaa menee enemmän neliöissä mutta levyt tuovat enemmän liikevaihtoa.

Entä mikä sai yrityksen tekemään suurkuvainvestoinnit juuri nyt?
– Suurkuvaa on tehty jo vuosia pienessä mittakaavassa, lähinnä julisteita. Kysyntää kuitenkin on ollut muihinkin tuotteisiin, jolloin tulimme siihen tilanteeseen, että joko kehitämme suurkuvan kyvykkyyksiä tai sitten emme tee sitä ollenkaan. Olimme joko-tai-tilanteessa. Päätimme vastata kysyntään ja investoida.

Petri Ali-Jokela nojaa uuteen vankkatekoiseen iEcho SK2-2516 -tasoleikkuriin ja taustalla tuotanto käy niin ikään uudella Colibri-laminaattorilla ja GZF 2008D -suurkuvatulostimella.

Välillä sormi suussa

Ali-Jokelan mukaan uudet koneet ovat toimineet mainiosti.
– Vain oma tyhmyys on tullut vastaan eli välillä on mennyt sormi suuhun. VBS:n Petri Viitalalta olemme onneksi saaneet kaikkiin mieltä askarruttaviin pulmiin apua.

Kiinalaisen Gongzhengin valmistama, ja Suomessa VBS:n edustama, GZF 2008D -suurkuvatulostin vakuutti Ali-Jokelan monipuolisilla ominaisuuksilla yhdistettynä järkevään hinnoitteluun. Tulostin on varustettu Ricohin Gen5-tulostuspäillä.

– Tulostin on toiminut erinomaisesti. Laatu on ollut virheetöntä eikä aikaa mene laitteiden kanssa taistelemiseen. Tasoleikkurista eli iEchosta meillä oli puolestaan hyviä kokemuksia jo aiemman iEchon osalta, joten investointi siihen oli helppo päätös. Leikkuri oli muutenkin pakollinen, jotta pääsimme manuaalisista jälkikäsittelyvaiheista eroon.

Uudessa iEcho SK2 -tasoleikkurissa yhdistyvät magneettilineaarimoottoreilla toimiva huippunopeus 2 m/s ja tarkkuus. Leikkuri on VBS:n mukaan jopa 50 % nopeampi kuin kilpailevat merkit.

Uusien suurkuvalaitteiden myötä JP:lle on syntynyt mahdollisuus tarjota asiakkaille kokonaan uusia tuotteita ja palveluita.
– Suurkuva on tuonut myös useita aivan uusia asiakkuuksia, jopa yllättävänkin paljon. Hyvää laatua on kehuttu ja asiakkaat ovat olleet yllättyneitä, että tällaisiakin tuotteita meiltä saa. Yrityksen nimi kun ei oikein asiaa esiin tuo.

Yhteistyö ei olisi voinut sujua paremmin.

– Olemme myös jo päässeet tekemään kotimaisille festareille tuotteita, se on ihan uutta meille. Olemme tällä hetkellä edellä viimevuotista liikevaihtoamme (2,2 milj. euroa) eli pientä kasvua odotamme.

Yhteistyö VBS:n kanssa on myös sujunut moitteetta.
– Yhteistyö ei olisi voinut sujua paremmin. Hankintavaiheen aikana saimme vastaukset kaikkiin mieltä askarruttaviin, ja välillä ehkä tyhmiinkin, kysymyksiin. Ja nyt käytön aikana, kun monet asiat ovat olleet uusia, on apua aina saanut todella nopeasti. Antaisin VBS:lle arvosanaksi 10+.

Suomen ykkösiä?

JP Postitus on investoinut kokoonsa nähden hanakasti.
– Suhteessa liikevaihtoomme olemme investoineet viimeisen 10 vuoden aikana erittäin paljon. En tiedä oltaisiinko Suomessa jopa ykkösiä siinä, sanoo Ali-Jokela ja jatkaa:
– Tällä hetkellä meillä ei ole suunnitelmia uusille investoinneille, vaikka koko ajan tietenkin täytyy pitää asiakkaiden tarpeita silmällä. Nyt otetaan näistä tuoreista investoinneista kaikki mahdollisuudet irti.


Kysy lisää VBS:n tarjoamista ratkaisuista:
Petri Viitala / VBS
045 773 10 669
[email protected]
www: vbs.graphics

Jaa kaverille

22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!