Ylen ja HS:n toimitusten johdot uudistuvat

Helsingin Sanomien päätoimittaja Riikka Venäläinen (kuvassa) on jättänyt tehtävänsä ja siirtyy Yleisradion Uutis- ja ajankohtaistoimintaan käynnistämään ja vetämään uutta, 1.1.2015 toimintansa aloittavaa Yhteiskunta-toimitusryhmää. Lisäksi Yleen tulee kolme muuta toimitusryhmää. Myös HS suunnittelee rakenteellisia uudistuksia toimituksen johtoon.

Ylen Uutis- ja ajankohtaistoiminnan toimintamalli ja organisaatio uudistuvat 2015 alussa. Perinteinen jako uutis- ja ajankohtaistoimituksiin poistuu. Toimitukset erikoistuvat tulevaisuudessa aiheisiin, jotka jaotellaan neljään aihekokonaisuuteen: Maailma, Suomi, Yhteiskunta ja Urheilu.

Uuden Maailma-osaston päälliköksi on nimitetty Elina Ravantti, joka toimii nyt ulkomaan uutistoimituksen päällikkönä. Ravantti aloittaa tehtävässään lokakuun alussa. Suomi-osastoa alkaa johtaa nykyinen aluetoiminnan päällikkö Jyri Kataja-Rahko, joka on aiemmin toiminut muun muassa YleX:n ohjelmapäällikkönä. Urheilu-osaston päälliköksi on valittu nykyinen urheilupäällikkö Panu Pokkinen.

Helsingin Sanomien vastaava päätoimittaja Kaius Niemi kertoo, että HS:n toimituksen johtoon on Venäläisen lähdön myötä suunnitteilla rakenteellisia uudistuksia. Niemen mukaan suunnitteilla on johtamismalli, joka vastaa parhaiten tulevaisuuden tarpeisiin.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!