Seri-Deco teki onnistuneen kasvuloikan

Seri-Decon Miia Mustonen esittelee autoteippausta yrityksen Demopäivillä 2017. Kuva: Reino Lantto.

Seri-Deco Oy juhlistaa tänä vuonna 40 toimintavuottaan. Yritys on noussut suurkuva-alan johtavaksi tukkuriksi orgaanisen kasvun ja onnistuneen ison yrityskaupan avulla. Viime vuonna yrityksen liikevaihto lähes kaksinkertaistui.

Seri-Deco osti kilpailevan tukkurin Widecon vuoden 2016 alusta. Kaupan jälkeen Seri-Deco -konsernin liikevaihdon ennakoitiin nousevan 13,5 miljoonaan euroon. Tähän on päästy, sillä koko konsernin liikevaihto oli viime vuonna noin 13,8 miljoonaa euroa. Yritys on myös säilyttänyt kannattavuutensa kasvuloikassa.

Yrityksen toiminta alkoi vuonna 1977 Aulis Jorosen ja Eero Lepän perustaessa silkkipaino- ja somistustarvikkeiden myyntiliikkeen Helsingin keskustaan. Nykyisin one-stop-shop -tukkuri palvelee 42 hengen voimin Tuusulasta ja Liettuan Vilnasta käsin visuaalista viestintää toteuttavia asiakkaita ja teollisia suurkuvatulostajia niin Suomen kuin Baltian alueilla.

Yritys tarjoaa ratkaisuja digitointiin, kuvan tai merkkauksen tuotantoon erilaisille pinnoille sekä tuotteiden viimeistelyyn ja esillepanoon.

Reino Lantto

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!