
Sanomalehtiperin saatavuus voi olla vaikeaa lehtipainoille ensi vuoden alussa, ja joka tapauksessa paperin hinta on jyrkässä nousussa. Sanomalehtipaperia tehdään Suomessa enää UPM:n Jämsänkosken tehtaalla ja sekin voi pysähtyä, jos UPM ei pääse Paperiliiton kanssa sopuun TES-neuvotteluissa.
Sanomalehtipaperin tuotanto on vähentynyt Euroopassa, kun useita tehtaita on suljettu. Kysyntä on ylittämässä tarjonnan ja hinta on jyrkässä nousussa. Painotalo Lehtisepät Oy:n toimitusjohtaja Sauli Vuorinen sanoo sanomalehtipaperimarkkinan olevan nyt voimakkaassa turbulenssissa. Maaseudun Tulevaisuuden haastattelussa Vuorinen ennustaa sanomalehtipaperin hinnan nousevan ensi vuonna useilla kymmenillä prosenteilla.
Sanomalehtien painaminen on keskittynyt Suomessa, kun useita pienempiä lehtipainoja on lopetettu mediayhtiöiden järjestellessä toimintaansa uudelleen. Keskisuomalainen-konserniin kuuluva Lehtisepät Oy painaa noin 120 lehteä, joista yli puolet on konsernin omia sanoma- ja paikallislehtiä. Hilla-konserniin kuuluva Botnia Print Oy kasvaa edelleen, kun Ilkka-Yhtymä lopettaa sanomalehtipanonsa ja siirtää lehtensä Botnia Printin painettavaksi.
Myös paperin saatavuudessa on Vuorisen mukaan haasteita. Suomeen tuodaan nyt sanomalehtipaperia Norjasta, Ruotsista ja Venäjältä.
Kustannusten nousu voi johtaa sanomalehtien tilaushintojen nousuun. Tätä ennustaa jo Maaseudun Tulevaisuutta kustantavan Viestimedia Oy:n toimitusjohtaja Anu Nissinen.
Reino Lantto






