Pyroll Pakkauksille uusi toimitusjohtaja

Mikael Svennas. Kuva: Pyroll.

Pyroll Pakkausten toimialajohtaja Niilo Pöyhönen siirtyy eläkkeelle, ja uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty DI Mikael Svennas 1.8.2017 alkaen. Pyroll myös investoi lisää pakkauspainamiseen.

Svennas siirtyy tehtävään Valio Oy:stä, missä hän on toiminut useissa eri johtotason tehtävissä, viimeiseksi projektijohtajana.

– Uskon, että monivuotinen ja laaja kokemuspohja elintarviketeollisuudesta antaa hyvän pohjan johtaa Pyroll Pakkauksia kohti uutta, kannattavaa kasvua, Svennas toteaa.

Tervajoelle uusi fleksopainokone

Mikael Svennas saa vastuulleen vahvasti investoivan Pyroll Pakkaukset. Viimeisin investointipäätös tehtiin Tervajoen yksikköön, joka investoi uuteen 8-väriseen fleksopainokoneeseen. Investointi nostaa tiedotteen mukaan tuotantokapasiteettiä 50 % ja nostaa toiminnan uudelle kustannustehokkuustasolle. Tervajoen tehtaalle on tämän lisäksi juuri hankittu uusi Wicket-konelinja.

Pyrollin toinen merkittävä investointi kohdistuu Pyroll Takon kotelotehtaaseen Tampereelle. Siellä viimeisintä hankintaa, B1-formaatin seitsemän painoyksikön ja kahden lakkausyksikön arkkioffset-painokonetta ollaan juuri ottamassa tuotantokäyttöön.

Investoinnit kasvattavat Pyroll Pakkausten laadullista kilpailukykyä ja parantavat sen asemaa vastuullisena ja tehokkaana pakkausvalmistajana sekä Suomessa että lähialueilla.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!