Painotalo Scanweb hakeutui konkurssiin

Suuriin painotaloihin lukeutuva Scanweb on hakeutunut konkurssiin maaliskuun lopussa. Kouvolassa toiminut yhtiö on ollut talousvaikeuksissa pitkään, ja hakeutui yrityssaneeraukseen vuonna 2014.

Scanwebin liikevaihto oli 9,6 miljoonaa euroa vuonna 2014. Konkurssi uhkaa jättää työttömäksi noin 45 työntekijää.

Scanwebin toimitusjohtajan Teemu Yrjösen mukaan päätös hakeutua konkurssiin johtui painoalan yleisestä tilanteesta. Sekä kysyntä että painotöiden hinnat ovat laskeneet. Yrjösen mukaan yritystä painoi myös Venäjän heikentynyt rupla. Venäjään kohdistetut talouspakotteet ajoivat Yrjösen mukaan Baltian ja Puolan painotalot hakemaan uusia markkinoita Ruotsista ja Norjasta. Tämä oli Scanwebille kohtalokasta.

Yrjönen kertoi Kouvolan Sanomille, että yhtiön velkataakka on suunnilleen samaa luokkaa kuin saneerauksen alkaessa eli noin kuusi miljoonaa euroa. Yhtiö teki isoja investointeja juuri ennen vuonna 2008 alkanut maailmanlaajuista taloustaantumaa.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

22.02.2026

-

26.02.2026

Düsseldorf

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!