Lehtisepät suunnittelee lehtipainamisen uudelleenjärjestelyä

Keskisuomalainen-konserni on maan suurimpia sanomalehtien painajia. Kuva: Lehtisepät.

Keskisuomalainen Oyj:n tytäryhtiö Lehtisepät Oy suunnittelee sanomalehtipainamisen uudelleenjärjestelyä ja käynnistää muutosneuvottelut Jyväskylän sanomalehtipainossa taloudellisista ja tuotannollisista syistä. Neuvottelut voivat johtaa Jyväskylän sanomalehtipainon sulkemiseen.

Neuvotteluissa tutkitaan tiedotteen mukaan mahdollisuuksia tehdä rakenteellisia muutoksia ja uudelleenjärjestelyjä, joiden tavoitteena on sanomalehtipainamisen kilpailukyvyn parantaminen ja toiminnan tehostaminen.

Neuvottelut voivat johtaa Jyväskylän sanomalehtipainon sulkemiseen. Tällä uudelleenjärjestelyllä tavoitellaan vuositasolla noin 2 milj. euron tehostamishyötyjä, jotka toteutuisivat täysimääräisesti vuonna 2023. Mahdolliset osa-aikaistamiset ja irtisanomiset koskevat arviolta enintään 24 henkilöä.

Keskisuomalainen-konsernilla on kaikkiaan viisi sanomalehtipainoa Jyväskylässä, Tuusulassa, Lahdessa, Kouvolassa ja Varkaudessa.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!