Lehtisepät sulkee Jyväskylän sanomalehtipainon

Lehtisepät painaa erityisesti tabloidi- ja broadsheet -lehtiä. Kuva: Lehtisepät.

Keskisuomalainen Oyj:n tytäryhtiö Lehtisepät Oy on päättänyt taloudellisista ja tuotannollisista syistä sulkea Jyväskylän sanomalehtipainon. Tämänhetkinen arvio sulkemisajankohdasta on 30.9.2022. Jyväskylässä painetut painotyöt siirretään pääsääntöisesti konsernin muihin painoihin.

Tehtävien toimenpiteiden tavoitteena on sanomalehtipainamisen kilpailukyvyn parantaminen ja toiminnan tehostaminen. Järjestelyllä saavutetaan vuositasolla noin 2 miljoonan euron tehostamishyöty, joka toteutuu täysimääräisesti vuonna 2023. Jyväskylän sanomalehtipainon sulkemisen seurauksena irtisanotaan yhteensä 23 henkilöä.

Keskisuomalainen-konsernilla on kaikkiaan viisi sanomalehtipainoa Jyväskylässä, Tuusulassa, Lahdessa, Kouvolassa ja Varkaudessa. Konsernin painotoiminnan pro forma -liikevaihto vuodelta 2021 sisältäen 1.1.2022 ostetun Savon Paino Oy:n on noin 37 miljoonaa euroa. Painoliiketoiminta työllistää tällä hetkellä noin 200 henkilöä.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!