KPK-konserni ostamassa Pietarsaaren Sanomat

Keski-Pohjanmaan Kirjapaino Oyj on tehnyt HSS Media-bolagen Ab:n kanssa aiesopimuksen Pietarsaaren Sanomat Oy:n liiketoiminnan ostosta. Mahdolliseen kauppaan liittyvät selvitystyöt on sovittu tehtäväksi huhtikuun loppuun mennessä.

Pietarsaaren Sanomat on Pietarsaaressa ja lähialueilla ilmestyvä suomenkielinen paikallislehti. Lehti ilmestyy kolme kertaa viikossa, ja sen levikki on noin 2 000 kappaletta. Lehti perustettiin vuonna 1984, kun kaupungissa aiemmin ilmestynyt Uutis-Jaakko osti sen kanssa kilpailleen Pietarsaari-lehden. HSS-Median ainoa suomenkielinen lehti Pietarsaaren Sanomat on ilmestynyt tabloid-koossa runsaan vuoden ajan.

– Uskomme painettuun mediaan ja luotamme, että mahdollisen kaupan myötä voimme taata laadukkaan suomenkielisen paikallislehden ilmestymisen Pietarsaaressa tulevaisuudessakin. Lähiviikkojen aikana keskustelemme lehden kehittämisestä nykyisen henkilökunnan sekä ilmoittaja- ja lukija-asiakkaiden kanssa, Keski-Pohjanmaan Kirjapaino Oyj:n toimitusjohtaja Vesa Pihlajamaa kertoo KP24.fi sivuston uutisessa.

Keski-Pohjanmaan Kirjapaino -konserniin kuuluu kymmenen lehden lisäksi ohjelmistoyhtiö sekä lehtipaino Botnia Print.

Kuva: KP24.fi

Jaa kaverille

Lataa Lisää
11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

16.09.2026

-

19.09.2026

Barcelona

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!