HP Indigon toimitusjohtaja vaihtuu

Alon Bar-Shany. Kuva: HP.

Painomaailmaa on kohahduttanut uutinen, että HP Indigon tunnettu toimitusjohtaja Alon Bar-Shany eroaa tehtävästään. Hänen tilalleen on tulossa toinen alan veteraani Haim Levit. Tänä vuonna on ollut paljon muutoksia myös muiden isojen tekniikkatoimittajien johdossa.

Israelilainen Bar-Shany on johtanut Indigo-toimintaa jo 15 vuoden ajan. Hän on ollut digitaalisen painamisen näkyvä viestinviejä, ja häntä on luonnehdittu graafisen alan rock-tähdeksi. Israelilaisen tekniikkasivusto CTechin mukaan Bar-Shanyn eroaminen johtuu HP:n suunnittelemasta Indigo-liiketoiminnan uudelleenorganisoinnista, jota hän on vastustanut.

HP:n tiedottajan mukaan Haim Levitillä on 25 vuoden kokemus alalta. Viimeksi hän on johtanut HP:n Industrial Graphics -osaston markkinointia.

Markkinoilla menestyneet digitaalisen Indigo-painokoneen lanseerasi Benny Landa vuonna 1993. Hän myi liiketoiminnan HP:lle vuonna 2001. Landa on tämän jälkeen kehittänyt uutta nanopainotekniikkaa. Myös sen johdossa tapahtui tänä vuonna muutos, kun Landa Digital Printing -yrityksen johtoon nousi tammikuussa Asher Levy.

Reino Lantto

Jaa kaverille

Lataa Lisää
04.02.2026

-

04.02.2026

Hämeenlinna

11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

19.05.2026

-

22.05.2026

Barcelona

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!