EFI myydään sijoitusyhtiölle

Bill Muir valittiin EFI:n toimitusjohtajaksi vuonna 2018. Kuva: EFI.

Digitaaliseen painamiseen erikoistunut amerikkalainen EFI myydään Siris Capital Group -yritykselle 1,7 miljardilla USA:n dollarilla. EFI:n hallitus on hyväksynyt käteistarjouksen, jonka arvo on 45 % yli EFI:n painotetutun 90 päivän pörssikurssin.

EFI tunnetaan Fiery-palvelimista, työnkulkuohjelmistoista ja digitaalisista painokoneista. Siris Capital on yksityinen sijoitusyhtiö, joka sijoittaa teknologiayrityksiin. Siris omistaa useita tietotekniikka-alan yrityksiä. Vuonna 2011 perustettu yhtiö on kerännyt pääomaa tähän mennessä 5,9 miljardia dollaria.

EFI (Electronics For Imaging, Inc) perustettiin vuonna 1989, ja vuonna 2018 yrityksen liikevaihto nousi yli miljardin dollarin. Yritystä johti 18 vuotta Guy Gecht. Hänen tilalleen toimitusjohtajaksi tuli viime vuonna Bill Muir.

– Liiketoimintamme ovat eri kehitysvaiheissa. Fiery on melko kypsää liiketoimintaa, kun taas Nozomi (pakkausala) ja Reggiani (tekstiilitulostus) ovat vahvassa kasvuvaiheessa, Muir kertoi Printweek-lehdelle.

Kaupan odotetaan toteutuvan vuoden kolmannella neljänneksellä. EFI poistuisi silloin Nasdaq-pörssin listalta.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!