Canon Oy:n toimitusjohtaja vaihtuu

Canon Oy:tä kolme vuotta toimitusjohtajana luotsannut Jari Heino, 42, siirtyy kuluttajatuoteyksikön markkinointijohtajaksi Canonin Euroopan pääkonttoriin Amsterdamiin 1. huhtikuuta 2008. Uudessa tehtävässään hän vastaa Canonin kuluttajatuotteiden markkinointistrategian toteuttamisesta ja kehittämisestä koko Euroopan alueella.

Suomen Canonin uudeksi toimitusjohtajaksi on nimitetty yhtiön sisältä Yritysratkaisut-yksikön liiketoiminnasta vastaava maajohtaja Harry Nyström, 45. Harry Nyströmillä on takanaan 20-vuotinen ura Canonilla. Hän aloitti 1987 Canonin kopiokoneosastolla myyjänä ja on sittemmin työskennellyt erilaisissa myynnin johtotehtävissä Canon Oy:ssä ja Canon North-East Oy:ssä. 1997-1999 hän toimi Canonin Moskovan edustuston päällikkönä.

Kolme viime vuotta Harry Nyströmillä on ollut Yritysratkaisut-yksikön maajohtajana tulosvastuu Canonin ammatti- ja toimistotulostamisen sekä dokumentinhallinnan ratkaisujen myynnistä ja markkinoinnista sekä ylläpito- ja tukipalveluista. Toimitusjohtajuuden rinnalla hän jatkaa edelleen myös Yritysratkaisut-yksikön maajohtajana.

Toimitusjohtajanvaihdoksen yhteydessä Suomen Canonin kuluttajatuoteyksikön toiminnasta vastaavaksi Country Manageriksi on nimitetty Esa Heikkilä, 46. Hän jatkaa myös vuodenvaihteessa käynnistetyn pohjoismaisen kuluttajatuoteorganisaation markkinointijohtajana. Myös Esa Heikkilällä on pitkä Canon-kokemus; hän on työskennellyt yhtiössä 22 vuotta markkinoinnin eri tehtävissä.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!