
Kuitupohjaisten pakkausten kysyntä kasvaa Walkin mukaan nopeasti. Vastatakseen kysyntään yritys on hankkinut modernin fleksopainokoneen Pietarsaaren tehtaalleen. Merkittävän investoinnin avulla voidaan tehdä korkeatasoista painatusta kuitupakkauksiin.
Walkin uusi painokone on 10-värinen Allstein-fleksopainokone. Sen avulla voidaan tiedotteen mukaan tehdä entistä paremmin ja tarkemmin painatusta, mikä on tärkeää erittäin kovassa kilpailussa elintarviketeollisuudessa.
– Vastuullisen pakkaamisen tarve kasvaa elintarviketeollisuudessa. Vastuullisuuden lisäksi asiakkaat odottavat myös saavansa korkeatasoista, valokuvatasoista painojälkeä, sanoo Petteri Pihajoki, joka on Pietarsaaren tehtaan tuotantopäällikkö.
Kuluttajille tutut brändit vähentävät yhä enemmän muovia pakkauksissaan ja hakevat ratkaisuja, jotka eivät vaaranna ruokaturvallisuutta ja soveltuvat myös hyvin kierrätykseen. Walkin kuitupohjaiset pakkaukset korkeatasoisella painatuksella soveltuvat myös vaativiin pakasteruokiin, jossa pakkauksen pitää kestää reikiintymistä ja suuria lämpötilan vaihteluja.
Uusi painokone soveltuu myös kuumasuljenta-ratkaisuihin non-food tuotteille ja verkkokaupan pakkauksille. Koneen painoleveys on 1 600 millimetriä, joka riittää suuriinkin pakkauksiin, kuten aaltopahvipakkauksiin. Painotekniikka on energiatehokasta ja värejä sekä vettä säästävää.







