
Walki vastaa pakasteruokien kysynnän kasvuun laajentamalla kierrätettävien ruokapakkausten valikoimaansa. Uusissa pakastepusseissa on vesipohjainen tai PE-muovinen eristekerros. Pakkauksia toimitetaan asiakkaille myös painettuina.
Walkin tiedotteen mukaan pakasteruokien markkinan odotetaan nousevan maailmassa 322 miljardiin euroon vuoteen 2026 mennessä. Kysyntä kasvaa kaikissa ikäryhmissä, mutta erityisesti näitä tuotteita suosivat nuoremmat kuluttajasukupolvet.
– Pakastaminen on ihanteellinen tapa pidentää elintarvikkeen hyllyikää menettämättä vitamiineja. Ne ovat myös erittäin hyvä keino vähentää ruokahävikkiä, joka aiheuttaa jopa 9 % maailman hiilidioksidipäästöistä, sanoo Dudley Jones Walkin kuluttajamyynnistä.
Walki lanseeraa nyt laajan tuotevalikoiman pakastepusseja erilaisilla materiaaleilla, jotka kelpaavat paperin kierrätykseen. Pakkauksia saa myös valmiiksi painettuina. Walki Evo Seal on paperipohjainen materiaali, joka soveltuu erityisesti tyynymäisiin pussipakkauksiin ja sisältää dispersiosuojakerroksen vesihöyryä ja rasvaa vastaan. Walki Opti Seal on myös paperia ja siinä on optimoitu PE-ekstruusiokerros.






